Odnawialne źródła energii zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę
Fot. Unsplash.com / Riccardo Chiarini
Autor Bartosz Wróblewski - 25 Czerwca 2020

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej opłacalne

Potwierdzają to wyniki finansowe największych dostawców energii w kraju. W pierwszym kwartale 2020 roku Grupa Tauron odnotowała większe zyski EBITDA w segmencie odnawialnych źródeł energii niż w segmencie wytwarzanie, który grupuje konwencjonalne elektrownie. W porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku spółka istotnie zwiększyła także samą produkcję energii odnawialnej.

W pierwszym kwartale 2020 roku Tauron wytworzył z odnawialnych źródeł energii 0,57 TWh energii elektrycznej. Jest to znaczna poprawa wyniku wobec tego samego okresu w 2019 roku, kiedy ilość energii elektrycznej z OZE wynosiła 0,39 TWh. Na tak znaczący wzrost produkcji energii odnawialnej miało wpływ przejęcie pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW, do którego doszło w połowie 2019 roku. W ten sposób Tauron podniósł swoją moc w energetyce wiatrowej do 380,75 MW.

W sumie spółka wytworzyła 3,21 TWh energii elektrycznej, rozdystrybuowała 13,25 TWh i sprzedała 8,6 TWh. Dobre wyniki w sektorze OZE pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość tzw. czystej energii.

Dzielna kobieta urodziła 10 synów, aż nagle wielka niespodzianka. Nie mogła uwierzyćDzielna kobieta urodziła 10 synów, aż nagle wielka niespodzianka. Nie mogła uwierzyćCzytaj dalej

Coraz więcej OZE

Ze wstępnych szacunków wynika, że w trzech pierwszych miesiącach 2020 roku Tauron ze sprzedaży odnotował przychody wynoszące 5,468 mld zł, co przewyższa wyniki za analogiczny okres 2019 roku. Jednak zysk EBITDA, który wyniósł 957 mln zł, okazał się niższy niż przed rokiem (1,2 mld zł). Zysk netto wyniósł natomiast 161 mln zł.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Największy wpływ na zysk całej grupy miał wynik EBITDA segmentu Dystrybucji (684 mln zł). W segmencie Sprzedaż EBITDA osiągnęła poziom 179 mln zł. Natomiast stratę w wysokości 36 mln zł Tauron odnotował w segmencie wydobycie. Wynik w segmencie odnawialne źródła energii, który wyniósł 121 mln zł, przewyższył wynik w segmencie wytwarzanie, który uplasował się na poziomie 69 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

Źródło: gramwzielone.pl

Następny artykuł