Pieniądze otrzymane w darowiźnie ze znaczną ulgą
Pixabay
Autor Redakcja Świat Radości - 28 Października 2020

Już od wczoraj znaczna zmiana w podatkach. Zachowasz w portfelu znacznie więcej pieniędzy

Pieniądze otrzymywane od najbliższych krewnych do tej pory nie podlegały opodatkowaniu. Inaczej było już z pieniędzmi, które dostaliśmy od osób niespokrewnionych lub też dużo dalszych krewnych. Przepisy dotyczące spadków oraz darowizn uległy jednak zmianie. Od 27 października są dużo łagodniejsze.

Pieniądze otrzymywane w darowiznach i spadkach są obłożone podatkiem. Problem w tym, że walka skarbówki o uzyskanie należytej jej części jest wyjątkowo trudna. Darowizny są często przekazywane "pod stołem", co oznacza, że osoba je otrzymujące musiałaby zgłosić fiskusowi fakt otrzymania gotówki od cioci bądź dalekiego krewnego zza oceanu. Teoretycznie do KAS powinny były być zgłaszane choćby pieniądze z kopert otrzymywane na weselach przez nowożeńców. Nowe przepisy jednak znacznie sprawę ułatwiają.

Więcej pieniędzy bez nadzoru fiskusa

Nowelizacja ustawy dotyczącej podatku od spadków i darowizn zakłada znacznie rozszerzenie ulgi podatkowej. Skorzystają na tym między innymi wychowankowie domów dziecka. Dzięki zmianom pieniądze otrzymywane od placówek nie będą podlegały opodatkowaniu, w myśl prawa opiekunowie bowiem zostali w tym przypadku uznaniu za najbliższą rodzinę swoich podopiecznych. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od wczoraj (27.10.2020) - wynika z informacji podanych przez biznesinfo.pl.

Portal biznesinfo.pl podaje również stopień koligacji rodzinnych, który decyduje o grupie podatkowej, do jakiej kwalifikuje się darowizna. Krajowa Informacja Skarbowa przypomina jednak, że fakt zwolnienia od podatku nie ściąga z nas obowiązku zgłoszenia uzyskanej darowizny do urzędu skarbowego. Wszelkie pieniądze, które otrzymujemy powinny także być odnotowane na rachunku bankowym.

Nowe badania wskazują grupę osób odporną na zakażenie koronawirusem. Wiemy, kto się do niej zaliczaNowe badania wskazują grupę osób odporną na zakażenie koronawirusem. Wiemy, kto się do niej zaliczaCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje:
1. "Twoja Twarz Brzmi Znajomo": łzy, zachwyt i jak zwykle apetyt na więcej. Kto w ostatnim odcinku skradł serca jurorów?
2. Rottweiler śmiertelnie pogryzł noworodka, chciał go zakopać. Koszmar rodziny

Pieniądze wolne od podatku w konkretnych grupach

Otrzymanie pieniędzy od osób znajdujących się w pierwszej grupie, co oznacza najbliższą rodzinę, skutkuje możliwością skorzystania z ulgi podatkowej do kwoty 9637 zł. Nie możemy jednak zapominać, że kwota ta dotyczy nie jednej darowizny, lecz jest rozciągnięta na 5 lat. Oznacza to, że jeśli w ciągu 5 lat otrzymamy od rodziców, dziadków czy rodzeństwa więcej niż 9637 zł, to mamy już obowiązek zapłacenia podatku.

W drugiej grupie, do której możemy zaliczyć nasze ciocie i wujków, kwota wolna od podatku spada do 7276 zł w ciągu pięciu lat. Otrzymanie pieniędzy od wszelkich innych darczyńców umożliwia nam skorzystanie z ulgi do 4902 zł w ciągu 5 lat.

Wyjątkowi rabusie wdarli się do banku. Nie byli zachwyceni, gdy na miejscu pojawiły się odpowiednie osobyWyjątkowi rabusie wdarli się do banku. Nie byli zachwyceni, gdy na miejscu pojawiły się odpowiednie osobyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies przeszedł operację oczu i w końcu zobaczył swoją rodzinę. Wideo z jego reakcją jest hitem
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Nikt wcześniej nie złowił ryby podobnej wielkości. Kolejny rekord na mapie Polski, wędkarz ma powody do świętowania
  4. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  5. Chihuahua chodzący na dwóch łapach miał zostać uśpiony. Kiedy weterynarz go zbadał, odkrył wstrząsającą prawdę
  6. Grochola przerywa milczenie. Wyznała, co jej oprawca zrobił kotu. Nie mieści się w głowie
  7. 90% osób nie jest w stanie znaleźć lamparta na tym zdjęciu. Błyskawiczny test na spostrzegawczość

Źródło: biznesinfo.pl

Następny artykuł