Nowe zniesienie ograniczeń dotyczących podróżowania dla Polaków
fot. East News - Marek BAZAK
Autor Olga Szmańda - 9 Sierpnia 2020

Rząd niespodziewanie zniósł kolejne ograniczenia. Wielu Polaków się ucieszy

Wielu Polaków z pewnością ucieszy nowe rozporządzenie. Rząd niespodziewanie zniósł kolejne ograniczenia związane z wakacjami, dzięki czemu niektórzy z podróżujących będą mogli odetchnąć z ulgą. Co tym razem postanowiły władze?

Polacy będą mogli swobodnie opuścić kraj, by wybrać się do miejsc spoza Unii Europejskiej czy do państw należących do strefy Schengen. Najnowsze rozporządzenia i nowelizacje Mateusza Morawieckiego wskazują konkretne warunki dotyczące turystyki. Według najnowszych informacji turyści będą mogli uniknąć obowiązkowej kwarantanny.

16 lat temu Angelina Jolie adoptowała chłopca z Kambodży. Jak wygląda dzisiaj?16 lat temu Angelina Jolie adoptowała chłopca z Kambodży. Jak wygląda dzisiaj?Czytaj dalej

Dziennikarze Rzeczpospolitej poinformowali o rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020, które przewiduje nowe możliwości podróży transportem kolejowym. Według podanych informacji z kolei nie będą mogły korzystać osoby podróżujące na Białoruś, Ukrainę czy do Obwodu Kaliningradzkiego. Z ruchu wyłączony jest także tranzyt przez podane kraje. Jeśli zatem turysta choćby na jeden dzień wyjedzie za wschodnią granicę, korzystając z transportu lądowego, będzie musiał poddać się obowiązkowej kwarantannie (istnieje możliwość przerwania kwarantanny po okazaniu negatywnego testu na COVID-19). W tym wszystkim jest jednak mały haczyk.

Polacy będą teraz latać

Jak podaje Rzeczpospolita, rozporządzenie pt. „W sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” przewiduje warunki, które zapewnią turyście uniknięcie 14-dniowej izolacji. Tak też Polacy będą w stanie podróżować w każde miejsce, również poza Unię Europejską. Jedynym „haczykiem” jest wybranie konkretnego środka transportu.

Punkt 11. rozporządzenia z dnia 7 sierpnia 2020 reguluje kwestię turystów, którzy korzystają z transportu lotniczego. Okazuje się, że Polacy, którzy chcą wyjechać za wschodnią granicę, mogą uniknąć kwarantanny. Warunkiem jest, że dany kraj nie doczekał się oddzielnego zapisu w krajowym prawodawstwie. Tym samym duża część państw poza Europą wymaga odbycia kwarantanny, po przekroczeniu granicy, jak i po powrocie do ojczyzny. W tym wszystkim są jednak intrygujące wyjątki.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. 115 mln zł kary dla Biedronki za wyższe ceny w kasie

Wyjątkami są choćby Ukraina i Białoruś, gdzie Polacy mogą udać się drogą lotniczą. Na liście państw, do których można polecieć, znajduje się Albania, Algieria, Australia, Gruzja, Japonia, Kanada, Maroko, Nowa Zelandia, Korea Południowa czy Urugwaj. Co ważne, spis państw aktualizowany jest co dwa tygodnie. Istotnym szczegółem jest także charakter przelotu. Trzeba wiedzieć, że owe rozporządzenie pozwala na uniknięcie izolacji tylko i wyłącznie w przypadku bezpośrednich kursów lub z przesiadką w „bezpiecznym kraju”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wrocław. Nie miał litości dla małego szczeniaka. Kamery w bloku wszystko nagrały
  2. Rosjanie planują podbój planety. O dziwo, nie jest to Mars
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Justyna Żyła będzie zachwycona. Piotr w tarapatach, poszło o jego nową dziewczynę. Internauci nie kryją oburzenia

źródło: turyści.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł