Polonia za granicą wspiera tworzenie się demokratycznego ładu na Białorusi
fot. Andrzej Wiśniewski, prezes „Domu Polskiego” w Filadelfii
Autor Olga Szmańda - 21 Września 2020

Amerykańska Polonia wspiera Białorusinów. W Filadelfii odbyła się demonstracja popierająca demokrację na Wschodzie

Polonia w Filadelfii wzięła czynny udział we wspieraniu Białorusi w dążeniu do stworzenia demokratycznego państwa. 13 września 2020 roku polscy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zebrali się na demonstracji “Wolność dla Białorusi”. Pośród nich znalazło się wielu młodych Polaków, którzy chcieli okazać swoje wsparcie dla tragicznej sytuacji na Białorusi. Wielu z demonstrujących również pochodzi z kraju, którego tyczył się marsz. Białoruscy rodacy, którzy musieli wyemigrować do USA czynnie wspierali swoich rodaków. Polonia zorganizowała wydarzenie celem wsparcia i zrozumienia ze strony sąsiednich rodaków.

Polonia 13 września 2020 zgromadziła się w symbolicznym dla Stanów Zjednoczonych miejscu. Pokojowa manifestacja odbyła się w Filadelfii na schodach Art Muzeum. Miejsce spotkania zostało wybrane ze względu na swoją historyczną przeszłość. Są one symbolem zmagań i wiary we własne możliwości. Kultowe miejsce pokazane zostało w filmie “Rocky” i kojarzone jest przez miliony widzów jako miejsce, w którym wygrywa się walkę. Według pikietujących postać, w którą wcielał się Sylvester Stallone ma równie dużo samozaparcia i siły, co Białoruś stająca do walki o demokrację.

Za 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szufladyZa 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szufladyCzytaj dalej

Polonia wspiera swoich sąsiadów

Do akcji opiewającej we wsparcie dla Białorusi przyłączyły się liczne firmy i organizacje reprezentujące Polaków w Stanach Zjednoczonych. Jednymi z nich był Klub Gazety Polskiej z Filadelfii i “Dom Polski”. Manifestujący otrzymali wielkie wsparcie także ze strony innych organizacji mających charakter niepodległościowy. Wszyscy znajdujący się na schodach Art Muzeum mieli w rękach białoruskie biało-czerwono-białe flagi, które na dodatek wyglądają prawie identycznie jak te Polskie. Nic więc dziwnego, że polscy rodacy chcieli wesprzeć tak istotnego sąsiada jakim jest Białoruś. Na wiecu poza licznymi plakatami i hasłami organizatorzy znaleźli też miejsce na przemowę jednego ze współorganizatorów. Andrzej Wiśniewski, prezes “Domu Polskiego” zabrał głos, by wyjaśnić cel zebrania wszystkim obserwującym wydarzenie.

- Kilka lat temu wspieraliśmy tutaj dążenia Ukrainy do odzyskania niepodległości, dzisiaj jesteśmy tutaj dla Was, i zawsze będziemy z wami jeśli będziecie tego potrzebować. Czekamy, aż wrócicie do Europy...- powiedział Andrzej Wiśniewski.

- 40 lat temu w Polsce narodziła się „Solidarność”, a teraz Polacy są solidarni z Białorusią. Polacy w czasach „Solidarności” postawili na Ronalda Reagana, wy teraz postawcie na Donalda Trumpa, to on powiedział, że Białoruś musi być wolna i że pomoże w tych dążeniach. [...] Musicie wiedzieć, że gazociąg Nord Stream 2, który miał zniewolić Polskę, kraje bałtyckie, Ukrainę i Białoruś jest zastopowany dzięki obecnemu Prezydentowi Stanów Zjednoczonych. On walczy przeciwko Putinowi prawdziwie. Projekt „Trójmorze”, który jest inwestycją Ameryki i Polski, uwzględnia też Białoruś, ale tylko w nowym rozdaniu, dlatego Łukaszenka musi odejść - powiedział Tadeusz Antoniak przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii oraz przewodniczący Komitetu Smoleńsko - Katyńskiego.

Dzisiaj grzeje:
1. Pokochała go mimo poważnej przeszkody. Przeciwnikom trudno zaakceptować, ale para właśnie wzięła ślub
2. Krowa tonęła we łzach. Myślała, że jedzie na rzeź, niespodziewanie kierowca ciężarówki obrał inny kurs
3. Warto sprawdzić portfel. Ta pięciozłotówka jest warta fortunę

Polonia manifestująca przeciwko obecnej sytuacji na Białorusi została radośnie przyjęta przez okolicznych mieszkańców i turystów odwiedzających Art Muzeum. Ich wystąpienie zakończyło się gromkimi brawami. Całość spotkania i pikietowania miała przypomnieć o tym, że Polska też kiedyś nie była krajem demokratycznym. Mimo to siłą, samozaparciem, walką o swoje i niezłomnością Rzeczpospolita Polska zmieniła swoje losy na kartach historii. Manifestacja miała więc pokazać, że podobny los czeka Białoruś. Wszystko oczywiście z odpowiednim wsparciem krajów sąsiadujących i zaangażowaniem całego świata. Na zakończenie i pokrzepienie serc zebranych zostały odśpiewana białoruska patriotyczna dumka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rodzice zainstalowali kamerkę w pokoju syna. Gdy włączyli nagranie, zaniemówili widząc, co w nocy robi dziecko
  2. Lew i dziecko występowali w programie na żywo. Wystarczyłyby sekundy, by doszło do tragedii
  3. Ważyła 300 kg i nie mogła się poruszać. 24-latka postawiła na siebie zmieniając swoje życie
  4. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich
  5. Niezawodny trik na rosół naszych babć. Ten sposób zwali wszystkich z nóg
  6. Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]

Źródło: dziennik.com

Następny artykuł