Jak się spędzało wolny czas w PRL-u? Ludzie odpoczywali lepiej niż się obecnie wydaje
PRL to ukochana epoka do wspominek dla naszych rodaków. Uwielbiamy przenosić się w czasie i zastanawiać nad tym, co kiedyś robiliśmy. Młode pokolenia bardzo często odnoszą się do tego etapu historii. Jest on motywem wielu aspektów życia codziennego. Począwszy od architektury kończąc na inspiracjach związanych z wakacjami. Wolny czas w PRL był kolorowy. Jedyne co ograniczało obywateli to ich wyobraźnia.
PRL-owskie spędzanie czasu w wakacje wymagało kreatywności. Jedni z obywateli uważali, że jedyne co ich ogranicza to własna wyobraźnia. Wśród tych wybitnych doszukujemy się najlepszych możliwości spędzania wolnego czasu. Wakacje w tym momencie historycznym potrafiły być bardzo osobliwe. Niestety spędzanie wolnego czasu nie było przywilejem dla każdego. Jedynie wąska grupa osób mogła pozwolić sobie na weekendowe wypady, które dzisiaj wydają się standardem. Mieszkańcy wsi, wcale nie potrzebowali takiego odpoczynku, ponieważ nie mieli na niego czasu. Spędzali go głównie w pracy w polu. Jedynie inteligencja mogła wyjechać, ale też nie tak daleko, jak dziś.
PRL dla każdego
Ówczesne czasy pokazują, jak i dla kogo, były przeznaczone możliwości takie jak wakacje i ogólne spędzanie wolnego czasu. Z początku wspomniane wyjazdy były przeznaczone dla elity społecznej. Mieszkańcy wsi nie odczuwali potrzeb a przede wszystkim, nie mieli czasu na żaden urlop. Wieś była bardzo popularną destynacją dla aktorów, artystów czy pisarzy. Dla ludzi ze wsi wolny czas był czymś abstrakcyjnym. Mimo tego starano się regularnie dostarczać rozrywki wiejskim obywatelom. W tym celu uruchomiono objazdowe kina, teatry, biblioteki, kluby prasy.
Musimy pamiętać także, że z początku wolne były tylko niedziele. Soboty nie były dniem wolnym od pracy czy szkoły. Rozpoczynane kościołem, a następnie zaprawiane obiadem rodzinnym, znacznie uszczuplały możliwości odpoczynku. Pierwsza wolna sobota odbyła się w lipcu 1973. Z biegiem lat wprowadzano ich znacznie więcej. Oto jak najczęściej wakacje i wolny czas spędzali Polacy.
Statek wycieczkowy "Syrena" podczas rejsu na Wiśle. Rejs statkiem nie był bardzo popularny w tamtych czasach. Jednakże, grupy wybierające ten sposób spędzania wolnego czasu opiewały w dobrą zabawę.
Pływanie żaglówką na jeziorze. Miłe spędzanie czasu podczas upalnych dni.
Popularne zwłaszcza wśród młodzieży były wycieczki samochodem. Mała grupa przyjaciół zbierała się, by powędrować na piknik w lesie pod miastem. Studenci uwielbiali takie wypady, by zażyć kąpieli słonecznych.
Biwakowanie pod namiotem. Kolejna ulubiona forma spędzania czasu przez Polaków. Najchętniej wtedy, jak i dziś odwiedzanym miejscem, były Mazury.
Poza biwakowaniem do ulubionych form spędzania czasu wolnego możemy dołączyć również domki letniskowe. Małe budowane z drewna, lokowane obok siebie. Były jedną z atrakcji turystycznych i lokacji choćby nad polskim morzem.
Dzisiaj grzeje:
1. Piotr Machalica przez lata związany był z Edytą Olszówką. Teraz ponownie się żeni. Kim jest wybranka?
2. Pies został rozdzielony z właścicielem na 3 lata. Gdy spotkali się ponownie, zwierzę o mało nie padło z wrażenia
3. Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęcia
Kąpiele słoneczne nad jeziorem w Łagowie. Zbiornik wodny znajduje się na Pojezierzu Łagowskim. Polacy do tej pory kochają wypoczywać nad jeziorem. I właśnie tam spotykają się choćby na parę godzin w ciągu tygodnia.
ZOBACZ TAKŻE:
- Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
- Lew i dziecko występowali w programie na żywo. Wystarczyłyby sekundy, by doszło do tragedii
- Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
- Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
- Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
- Armia USA oficjalnie pracuje nad Terminatorami. Niezniszczalne roboty mają zmienić konflikty na zawsze
Źródło: www.nac.gov.pl ; www.onet.pl
Następny artykuł