Rosomaki pojawiły się po 100 latach
Fot. goodnewsnetwork.org - Park Narodowy Mount Rainier
Autor Olga Szmańda - 26 Sierpnia 2020

Nie były widziane od 100 lat. Wyjątkowo rzadkie rosomaki w końcu się pojawiły

Rosomaki zagościły w Parku Narodowym Mount Rainier. Stacje kamer w parku niedawno dostrzegły matkę karmiącą i dwa młode. Są one pierwszymi rosomakami, które osiedliły się w Mount Rainier od ponad 100 lat. To doskonała wiadomość dla zarządzania dziką przyrodą w parku i dla otaczającego go ekosystemu.

Rosomaki zostały hucznie przywitane przez władze parku. Według Chipa Jenkinsa, dyrektora Parku Narodowego Mount Rainier. Mężczyzna nie krył ekscytacji w swoich wypowiedziach, które informowały media o niebywałym odkryciu.

W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historiaW czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historiaCzytaj dalej

- To mówi nam coś o stanie parku - że kiedy mamy tak duże drapieżniki obecne w krajobrazie, robimy dobrą robotę, zarządzając naszą dziką przyrodą. To naprawdę ekscytujące - powiedział Chip Jenkins.

Co ciekawe, to właśnie rosomaki uważane są za zwierzęta, które mają znaczący wpływ na przyszłość rozwoju fauny i flory.

- Wiele gatunków żyjących na dużych wysokościach w północno-zachodnim Pacyfiku, takich jak rosomak, budzi szczególne obawy w zakresie ochrony ze względu na ich unikalną historię ewolucyjną i wrażliwość na zmiany klimatyczne. Służą jako wskaźniki przyszłych zmian, które ostatecznie wpłyną na bardziej tolerancyjne gatunki i jako takie stanowią dobre modele ochrony w zmieniającym się świecie - powiedziała dr Jocelyn Akins z KPCh.

Rosomaki źródłem informacji o przyrodzie

Rosomak jest największym członkiem rodziny łasicowatych. Są wielbicielami niskich temperatur. Mają małe uszy, krótki pysk i duże łapy, które pozwalają im biegać po śniegu bez zapadania się w zaspy. Ich nazwa naukowa to gulo gulo, po łacinie „żarłok”, ponieważ jedzą prawie wszystko, co martwe i aktywnie polują na zwierzęta znacznie większe od nich, takie jak jelenie, a nawet drapieżniki, takie jak ryś. Rosomaki są niezwykle rzadkie w Stanach Zjednoczonych, a nawet w regionach o najlepszych siedliskach, National Parks Service szacuje ich zagęszczenie na około jednego osobnika na 100 mil kwadratowych. Lokalizacje legowiska rosomaków i stacji kamer w Mount Rainier nie zostały ujawnione w celu ochrony rosomaków przed potencjalną szkodą lub przypadkowymi zakłóceniami. Mimo to nadal istnieją sposoby, aby odwiedzający mogli pomóc w monitorowaniu regeneracji rosomaków.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Kontrowersyjne tweety. Sprawdzamy, czy pochodzą od Kai Godek

- Entuzjaści backcountry, narciarze, snowboardziści i skutery śnieżne mogą pomóc nam w monitorowaniu rosomaków i przyczynić się do badania ich naturalnego powrotu do ekosystemu Cascade - powiedziała dr Tara Chestnut, ekolog parkowy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kotek ze zdeformowanym pyszczkiem trafił do schroniska. Chwilę później wydarzył się cud
  2. Naukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawisko
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Nieoficjalnie: prezydent Barcelony podał się do dymisji. Ugiął się pod presją ze strony Messiego

źródło: goodnewsnetwork.org

Następny artykuł