Biała sarna na Mazurach
Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku
Autor Kamila Krótka - 16 Grudnia 2020

Na Mazurach pojawiło się wyjątkowe zwierzę. Okaz od razu skradł nasze serca

Do nietypowego zdarzenia doszło na Mazurach. Leśniczy dostrzegli wśród drzew niezwykle rzadki okaz, jakim jest biała sarna. Nie podają jednak dokładnej lokalizacji, nie chcąc tym samym ściągać na miejsce turystów.

Biała sarna jest pierwszym takim przypadkiem od 2011 roku. Zwierzę zaobserwowano w nieznanym miejscu na terenie Nadleśnictwa Giżycko. Nietypowy osobnik rodzi się w Polsce raz na kilka lat - informują leśnicy.

Biała sarna na Mazurach

Po raz ostatni taki okaz zaobserwowano niemal dziesięć lat temu. Teraz sfotografował ją Jan Olóchwaka z Polskiego Związku Fotografów Przyrody. O białej sarnie na terenie Nadleśnictwa Giżycko poinformował go jeden z lokalnych podleśniczych.

- Gdyby na terenie Nadleśnictwa Giżycko policzyć wszystkie sarny to okazałoby się, że żyje ich tutaj około 2000 sztuk. Prawdziwą sensacją jest zaobserwowanie wśród nich, jednej koloru białego. W naszym kraju taki nietypowy osobnik rodzi się raz na kilka lat, a samo odnalezienie takiej sarny jest nie lada sztuką - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Białe umaszczenie spowodowane jest cechami albinotycznymi występującymi u tej sarny.

Znalazł się w areszcie, jego siostrę oddano do adopcji. Po 12 latach Grzegorz przypadkiem odzyskał utraconą więźZnalazł się w areszcie, jego siostrę oddano do adopcji. Po 12 latach Grzegorz przypadkiem odzyskał utraconą więźCzytaj dalej

- Ostatni raz sarnę albinotyczną zaobserwowaliśmy 3 listopada 2011 r. w okolicach miejscowości Sterławki Wielkie - powiedział "Wyborczej Olsztyn" Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko.

biała sarna

Niezwykły okaz skradł nasze serca

Opublikowane przez Lasy Państwowe zdjęcie od razu zdobyło wielką popularność. Nie zabrakło między innymi chętnych do przyjechania na miejsce z przyczepami kempingowymi i obserwowania sarny.

Leśnicy zdecydowali się jednak nie publikować dokładnego miejsca jej przebywania.

- Bardzo rzadko zdarzają się przypadki albinotycznych saren - mówił „Wyborczej Olsztyn” dr hab. Dariusz Zalewski z UWM w Olsztynie. - Przeważnie mamy do czynienia z albinizmem częściowym. Sam mechanizm nie jest dokładnie wyjaśniony, ale na pewno powstaniu albinizmu wchodzą w grę geny recesywne.

Albinizm z pewnością jest dla sarny przeszkodą w funkcjonowaniu w jej naturalnym środowisku. Dlatego najbardziej pomożemy, zapewniając jej prywatność i spokój.

ZOBACZ TO WYJĄTKOWE ZDJĘCIE:

biała sarna

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

źródło: gazeta.pl / olsztyn.wyborcza.pl

Następny artykuł