Skarb znaleziony na pustyni Gobi
Fot. Gotsbayar Rentsendorj / YouTube
Autor Kamila Krótka - 9 Października 2020

Odkryli skarb sprzed milionów lat. Znalezisko zbiło z tropu naukowców badających teorię ewolucji

Odkryto skarb na pustyni Gobi w Mongolii - drugiej największej pustyni na świecie. To, co zobaczyli naukowcy, zupełnie ich zaskoczyło. Dzięki niezwykłemu znalezisku mogą oni jeszcze dokładniej wyjaśnić, jak zwierzęta zmieniały się na skutek ewolucji.

Skarb to szkielety nowego gatunku dinozaura, który znacznie różni się od tych, które znano do tej pory. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu. Czym takim wyróżniają się znalezione właśnie szkielety?

Pamiętacie „Matki, żony i kochanki”? Poruszające słowa Anny Romantowskiej, serialowej Wiktorii, o jej życiu uczuciowymPamiętacie „Matki, żony i kochanki”? Poruszające słowa Anny Romantowskiej, serialowej Wiktorii, o jej życiu uczuciowymCzytaj dalej

Skarb sprzed milionów lat

Szkielety należą do nowego gatunku dinozaura - oksoko avarsan. Dinozaur - według ustaleń naukowców - nie miał zębów i wyglądem przypominał papugę. Zwierzę chodziło po Ziemi około 100 mln lat temu.

- Oksoko avarsan jest interesujący, ponieważ szkielety są bardzo kompletne […] Ale co ważniejsze, jego dwupalczasta dłoń skłoniła nas do przyjrzenia się, jak zmieniały się kończyny przednie podczas ewolucji owiraptorów, czego wcześniej nie badano – powiedział jeden z badaczy.

Ania z Ania z "Rolnik szuka żony" wygląda teraz zupełnie inaczej. Przeszła metamorfozę, którą zachwyciła internautówCzytaj dalej

Czym wyróżniał się gatunek

Naukowcy ustalili, że wszystkie z odkopanych szkieletów należą do gatunku oksoko avarsan. Jak się okazuje, gatunek ten był mięsożerny i mógł osiągać długość około 2-3 metrów. Charakterystyczny duży, bezzębny dziób sprawia, że zwierzę prawdopodobnie przypominało papugę. Zauważono też, że ten dinozaur był dwupalczasty, podczas gdy większość z nich posiadało po trzy palce.

Dzisiaj grzeje:
1. Intymny list Ireny Santor. Ujawniła nieznaną dotąd prawdę nt. swojego życia
2. Wysiadła z samochodu i zobaczyła nadbiegające psy. Niewiarygodne, jakie zgotowały jej powitanie, wszystko się nagrało
3. Przeżyła śmierć kliniczną, potem nie pamiętała nawet swojej córki. Niewiarygodne, co potem zrobiła

Badanie opublikowano w czasopiśmie “Royal Society Open Science”. Wzięli w nim udział nie tylko naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu, ale również naukowcy z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie, Uniwersytetu Hokkaido w Japonii oraz Mongolskiej Akademii Nauk.

skarb

Przez nadwagę rzucił ją chłopak, zapragnęła zemsty. Niewiarygodne jak teraz wyglądaPrzez nadwagę rzucił ją chłopak, zapragnęła zemsty. Niewiarygodne jak teraz wyglądaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies załatwił się w domu. Mężczyzna zrobił wstrząsającą rzecz, nie mieści się w głowie
  2. Maleńki pies utknął w dziurze. Właściciel nie mógł opanować łez gdy go ratował, wzruszające nagranie
  3. Niespodziewany finał poszukiwań zaginionego Kordianka. Wielu będzie zaskoczonych
  4. Mimo niepełnosprawności Agnieszka samodzielnie pokonała drogę do Morskiego Oka. Jest przykładem dla innych
  5. Katarzyna Dowbor uratowała mu życie. Teraz dzieli się szczegółami poruszającego momentu
  6. Najdziwniejsza misja kosmiczna w historii ludzkości? Wystrzelone w kosmos auto dotarło w niezwykłe miejsce

źródło: o2.pl

Następny artykuł