Szczepionka jest już w drodze
Fot. unsplash.com/@blue_jean
Autor Kamila Krótka - 21 Grudnia 2020

Szczepionka jest już w drodze do Polski. Wiadomo, kto i kiedy będzie mógł skorzystać jako pierwszy

Szczepionka Pfizera trafi do ponad 500 szpitali na terenie Polski, jednak nie wszyscy od razu mogą na nią liczyć. Wiemy, kto i kiedy jako pierwszy będzie mógł się zaszczepić. Okazuje się, że to nie tak odległa przyszłość, jak się wydaje.

Sybilla Walczyk, rzecznik prasowy grupy Neuca, poinformowała, kiedy można spodziewać się transportu szczepionki do Polski. Na terenie naszego kraju znajdzie się ona już w tym tygodniu - informuje polskieradio24.pl.

Szczepionka dostępna od zaraz

- Pierwszy transport szczepionek Pfizer ma trafić do nas już 26 grudnia, kolejny w pierwszym lub drugim tygodniu stycznia - poinformowała Polskie Radio Sybilla Walczyk, rzecznik prasowy firmy, zajmującej się hurtową dystrybucją farmaceutyków.

Szczepionki mają być przewożone specjalnym transportem do wyznaczonych do szczepień węzłowych w Polsce. Takich miejsc znajduje się w naszym kraju ponad 500.

- Neuca przystąpiła do dystrybucji szczepionek firmy Pfizer przeciwko COVID-19. Pierwszy transport ma trafić do nas już 26 grudnia. Kolejny - w pierwszym lub drugim tygodniu stycznia - mówiła Sybilla Walczyk.

Trwa walka o polską gastronomię. Restauracje, bary i kawiarnie mogą powrócić do normalności, wszystko zależy od nasTrwa walka o polską gastronomię. Restauracje, bary i kawiarnie mogą powrócić do normalności, wszystko zależy od nasCzytaj dalej

Jako pierwszy zaszczepiony zostanie personel medyczny i niemedyczny ze szpitali, przychodni i aptek. Priorytetem są też osoby pracujące w domach pomocy społecznej, a następnie Polacy z grup ryzyka - posiadający choroby współistniejące czy tacy, którzy przekroczyli 60 rok życia. Inni prawdopodobnie będą musieli poczekać do wiosny.

Szczepionka Pfizera - co trzeba wiedzieć?

Jak podaje portal bezprawnik.pl, szczepionka na koronawirusa została już podana pierwszym Brytyjczykom i Amerykanom. Teraz zostanie skierowana do 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Decyzję tę ogłosiła dziś Europejska Agencja Leków.

Szczepionka Pfizera ma specyficzne wymagania, jeśli chodzi o jej przechowywanie. Przede wszystkim musi znajdować się w specjalnej lodówce, zapewniającej temperaturę -70 stopni Celsjusza.

Mimo że jest to spore utrudnienie w szybkim transporcie szczepionki, wszystko wskazuje na to, że pierwsze szczepienia rozpoczną się jeszcze w tym roku. Komisja Europejska chce, aby rozpoczęto je równolegle w każdym państwie.

Każda chętna osoba, która ukończyła 16 lat, będzie musiała przyjąć dwie dawki szczepionki.

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

źródło: polskieradio24.pl / bezprawnik.pl

Następny artykuł