Tata to główny bohater filmu Marcina Podolca
Fot. youtube.com/channel/UC45Wl7QtsdR_d8jK9Shjc1w
Autor Kamila Krótka - 23 Czerwca 2020

Polski artysta udostępnił piękny film o ojcu. Zachwycił nim świat, zdobył wiele nagród. Obejrzyjcie koniecznie w ten wyjątkowy dzień

Tata odgrywa szczególnie ważną rolę dla wielu z nas. W głośnym krótkometrażowym filmie Marcina Podolca rola taty zawsze okazuje się główna. Teraz można przekonać się o tym osobiście, bo artysta udostępnił wielokrotnie nagradzaną produkcję w serwisie YouTube. Oto wyjątkowa opowieść stworzona dla ojca przez syna.

Tata i syn tworzą zwykle na pozór pełną dystansu, a jednocześnie głęboką i czułą relację. Tak jest na pewno w przypadku polskiego artysty Marcina Podolca, który podzielił się dziś swoim filmem. To piękny gest w stosunku do ojca w dniu jego święta.

Przygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaPrzygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaCzytaj dalej

Tata w głównej roli

W tym szczególnym dniu, jakim jest Dzień Ojca, Marcin Podolec – znany autor komiksów i animacji – udostępnił na Facebooku krótkometrażowy film "Dokument". To poruszająca animacja opowiadająca o ojcu artysty, Antonim, który codziennie silnie przeżywa rozłąkę ze swoim synem. Film jest zarazem nostalgicznym portretem osamotnionego mężczyzny, jak i podziękowaniem syna, które chwyta za serce.

– Wyjechałem z rodzinnego Jarosławia na studia do Łodzi. Podczas odwiedzin w czasie świąt albo rozmów przez telefon ojciec często rzucał, że beze mnie tak pusto albo że fajnie by było, gdybym wrócił po studiach do domu. Mój film to próba podjęcia tego tematu z mojej perspektywy – mówi Marcin.

"Dokument" w 2016 roku był najczęściej emitowanym za granicą polskim filmem dokumentalnym, a także drugim najczęściej prezentowanym polskim filmem krótkometrażowym. Jednocześnie był filmem otwarcia jednego z najstarszych festiwali filmów dokumentalnych DOK Leipzig oraz jednym z dwóch wyświetlanych polskich filmów w konkursie festiwalu w Clermont-Ferrand. Uzyskał ponadto kilkanaście nagród i wyróżnień nie tylko w Polsce, lecz także za granicę, m.in. na Węgrzech czy w Brazylii.

Tata otrzymał wspaniały prezent od syna

Naszkicowany portret ojca

Jak opisuje film Agata Bratek z MFF Nowe Horyzonty, jest to: "Portret mężczyzny, którego dorosłe dzieci wyprowadziły się daleko od rodzinnego domu w Jarosławiu, a nostalgiczne wspomnienia przeszłości wypełniają ostatnie chwile zawodowej aktywności, jest naturalnym przedłużeniem twórczości graficznej reżysera. Samotność nieco ekscentrycznego bohatera ilustruje ożywionymi komiksowymi kadrami, które harmonijnie łączą obraz z tekstem i wizualnymi metaforami".

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

To piękny prezent, który artysta podarował swojemu tacie w Dniu Ojca. Poniżej możecie obejrzeć film, którego każda kreska przepełniona jest wrażliwością i miłością między ojcem a synem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródła: nowehoryzonty.pl, papaya.rocks.pl, film.org.pl, youtube.pl

Następny artykuł