Czy jechać na cmentarz 1 listopada? Papież Franciszek zabrał głos w sprawie, Polacy się ucieszą
Wszystkich Świętych w tym roku będzie zdecydowanie inne. Panująca na całym świecie epidemia koronawirusa zamroziła gospodarkę oraz wydarzenia kulturalno religijne. Tym samym 1 listopada staje pod znakiem zapytania dla wielu katolików. Na przeciw swoim wiernym wyszedł papież Franciszek, który opowiedział o odpuście zupełnym dla swoich wiernych. W ten sposób okazuje się, że nie tylko odwiedzając cmentarze 1 listopada możemy uczcić pamięć swoich zmarłych.
Wszystkich Świętych w tym roku przybiera zupełnie inny wymiar niż przez poprzednie lata. Święto 1 listopada w dobie koronawirusa zmienia całkowicie sposób w jaki wierni i upamiętniający zmarłych będą obchodzić to święto. Tym razem wybranie się na cmentarz w celu uhonorowania swoich bliskich zmarłych będzie o wiele trudniejsze. Wszystko ze względu na panującą na świecie pandemię koronawirusa.
1 listopada jest istotnym dniem w kalendarzu liturgicznym dla wszystkich Polaków oraz wiernych katolików. Nie dziwi więc fakt, że wierni zastanawiają się nad tegorocznym obchodzeniem święta i martwią dużymi skupiskami ludzi, które towarzyszą wybraniu się na cmentarz. Na przeciw tym wszystkim wyszedł papież Franciszek, który ogłosił nowe zasady dla chrześcijan, którzy regularnie upamiętniają zmarłych w dniu Wszystkich Świętych.
Wszystkich Świętych w dobie koronawirusa. Papież Franciszek ogłosił nowe zasady obchodzenia święta
Papież Franciszek zdecydował, że w tym roku wszyscy ci, którzy wybierają się na cmentarz by uzyskać odpust zupełny mogą odwiedzić swoich bliskich także po 1 listopada. Tym samym nie tylko okres świąteczny będzie uznawany za dni, które znajdują się w oktawie Wszystkich Świętych. Papież Franciszek poinformował, że można obchodzić ten czas przez wszystkie inne dni listopada.
Dotychczas by uzyskać odpust zupełny w okresie liturgicznym należało udać się na groby zmarłych w oktawie Wszystkich Świętych. Tym samym oznacza to okres pomiędzy 1 a 8 listopada. Jednak teraz szczegółowe informacje i instrukcje ze strony Watykanu ułatwią wiernym przybycie na cmentarz. Wszystko po to by wierni nie musieli gromadzić się masowo w miejscu poświęconym pamięci ich bliskich.
Instrukcja Watykanu sugeruje by pojawić się na cmentarzu i odmówić “Ojcze nasz” oraz złożyć modlitwę w intencji zmarłego. Wcześniej jednak należy udać się do spowiedzi i podczas mszy przystąpić do Komunii Świętej. Według zasad liturgicznych czynności te należy odbyć jednego dnia. Stąd też zmiana od papieża Franciszka. Pozwoli ona wiernym przez cały listopad uczęszczać do kościoła a następnie na cmentarz.
Z powodu panującej na całym świecie pandemii koronawirusa papież Franciszek wyszedł naprzeciw swoim wiernym. Ojciec Święty wspiera swoich wiernych dlatego zasugerował by nie tłoczyli się na cmentarzach 1 listopada. Mogłoby to tym samym doprowadzić do setek tysięcy nowych zakażeń. Dlatego też by uniknąć kontaktu z dużą grupą ludzi ale uzyskać odpust zupełny będzie można uczcić pamięć zmarłych w każdy dzień listopada, nie przypadający na pierwszą oktawę miesiąca.
Apel Konferencji Episkopatu Polski
Tak samo jak Papież Franciszek do całej sytuacji odniósł się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Poinformował on swoich wiernych o możliwości odwiedzania cmentarzy w inne dni niż 1 listopada.
- W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości - napisał w specjalnym oświadczeniu arcybiskup Stanisław Gądecki.
Dzisiaj grzeje:
1. Bartłomiej Misiewicz i jego metamorfoza roku. 43 kilogramy mniej doceniono w prestiżowym konkursie
2. Tragedia w Sieradzu. Agresywne psy sąsiada rzuciły się na matkę z dzieckiem. 4-latek trafił do szpitala
3. Nie spodziewaliśmy się, że publiczność będzie aż tak wzruszona. Zjawiskowy występ w programie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"
Arcybiskup Stanisław Gądecki poinformował także, że wierni powinni wspominać swoich bliskich poprzez żarliwą i gorliwą modlitwę. Dodał również, że pomóc w tym może uczestnictwo w mszach świętych oraz regularne modlitewne wspomnienia. Arcybiskup opowiedział się również za tym, że wierni mogą uczestniczyć w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji czy radia. Tym samym starsi wierni będą mieli znacznie mniej zagrażające zakażeniu warunki partycypowania w Mszy Świętej.
ZOBACZ TAKŻE:
- Szczeniak z najpiękniejszymi oczami na świecie. Wygląda jak z bajki Disneya
- Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
- Pan Lech z Katowic wywija na TikToku. Emeryta śledzą tysiące internautów, wideo poderwie do tańca każdego
- Padła jasna deklaracja odnośnie dodatkowej emerytury. Seniorzy mogą mieć powody do radości
- Chihuahua chodzący na dwóch łapach miał zostać uśpiony. Kiedy weterynarz go zbadał, odkrył wstrząsającą prawdę
- Wpadka w programie na żywo. Gdy reporter spojrzał pod nogi, nie mógł nad sobą zapanować, widzowie o mało nie pękli ze śmiechu
Źródło: wp.pl
Następny artykuł