Wyrok sądu unieważnił ustawę "anty-LGBT"
Fot. Jakub Kaminski/East News
Autor Kamila Krótka - 15 Lipca 2020

Unieważnili uchwałę "anty-LGBT". Miażdżący wyrok sądu. Po raz pierwszy w Polsce

Wyrokiem sądu unieważniono uchwałę “anty-LGBT”, wskazując na jej dyskryminujący i krzywdzący charakter. To pierwsza taka decyzja w Polsce. Mniejszości seksualne wciąż są w Polsce pod ochroną prawa.

Według wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach uchwała w sprawie “powstrzymania ideologii ‘LGBT’ przez wspólnotę samorządową” narusza podstawowe prawa człowieka. Dlatego podjęto decyzję o jej odwołaniu. To wyjątkowo ważny precedens w polskim systemie prawnym.

Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki SenatuWreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki SenatuCzytaj dalej

Wyrok sądu w sprawie uchwały

Decyzja sądu stwierdza, że dokument wykracza poza ustawowe granice działania gminy, która podjęła je wbrew prawu. Wyrok wskazuje na to, że zaskarżona przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwała dyskryminuje, “krzywdzi” oraz “wzmacnia poczucie zagrożenia” osób o orientacji innej niż heteroseksualna. Dokument narusza ponadto prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

- To pierwszy taki wyrok w Polsce, (...) z całą pewnością zapisze się w historii ochrony praw człowieka w Polsce - podkreśliła mec. Anna Błaszczak-Banasiak z biura RPO.

W Uchwale Rady Gminy Istebna można znaleźć też opinie, że: “radykałowie dążący do rewolucji kulturowej w Polsce atakują wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców". Znajdują się tam również deklaracje takiej oto treści: “"Będziemy strzegli prawa do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców!", "Zrobimy wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia".

Unieważnienie uchwały

Uchwała została unieważniona decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Uznano ją za krzywdzącą i wzmacniającą poczucie zagrożenia wobec środowiska LGBT, a także naruszającą art. 32 Konstytucji RP. Określenie “ideologia LGBT” przyjęto za niesprecyzowane, a przy tym dyskryminujące osoby o innej niż heteroseksualna orientacji.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowi


- Ideologia jest zawsze związana z ludźmi. Słownikowa definicja podaje, że to system poglądów, idei, pojęć, wyznawanych przez jednostki lub grupy ludzi. Termin ‘strefa wolna’ de facto odnosi się również do ludzi z tego grona LGBT. Mówienie, że to ideologia, a nie ludzie, jest przymykaniem oczu na rzeczywistość - podkreślił sędzia Krzysztof Wujek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko wykradło się w nocy z łóżka. Na dywanie spał wielki bokser
  2. Absurdalne nagranie. Usunął gniazdo szerszeni za pomocą odkurzacza
  3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
  4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
  5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
  6. Smutna wiadomość obiegła świat. Nie żyje były reprezentant Argentyny, wychował Diego Maradonę


źródło: rmf24.pl

Następny artykuł