Pierwszy azyl dla żubrów w Polsce powstał pod Poznaniem. Są już pierwsi podopieczni
Żubry wreszcie mają schronienie. Pod Poznaniem powstało specjalne miejsce z myślą o tych zwierzętach, które sobie nie radzą. Według prezesa Stowarzyszenia Benek, Michała Bednarka, pierwsze żubry, które trafiły do nich z wrocławskiego ZOO, nie żyły w dobrych relacjach ze starszymi osobnikami i stwarzały problemy w stadzie. Teraz mogą cieszyć się nowym domem i spokojnym życiem.
Azyl jest miejscem stworzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek. Grupa od 10 lat promuje pomaganie zwierzętom i sprawuje opiekę nad ponad 200 stworzeniami. Benek w ciągu swojego istnienia uratował wiele koni, zwierząt futerkowych, hodowlanych czy domowych, takie jak psy czy koty. Dodatkowo organizacja zajmuje się pomaganiem lamom, osłom, strusiom i wielbłądom.
„To ośrodek wyspecjalizowany w zmienianiu złego wizerunku ludzi w oczach zwierząt” - pisze o nich WWF, który pomagał Benkowi w przeprowadzce żubrów do nowego domu.
Żubry Porfiry i Polejew
Porfiry i Polejew są dwoma pierwszymi pensjonariuszami nowego azylu w Szewcu. Dzięki szybkiej akcji zaangażowanych działaczy Stowarzyszenia Benek dwa żubry przebywają już w nowym miejscu. Wrocławskie zoo oddało je z powodu braku dobrych relacji z resztą stada. Obecnie dzięki nowemu środowisku i odizolowaniu od reszty żubrów, będą żyć w zadbanym i szczęśliwym otoczeniu. Porfiry i Polejew nie są jednak pierwszymi uratowanymi żubrami w historii Benka.
- Kiedyś trafił do nas żubr z dziczy, 23-letni Pyra. Uratowaliśmy go, bo zapadła decyzja o jego odstrzale - mówi Michał Bednarek, Prezes Stowarzyszenia.
- Po dwóch tygodniach u nas hasał jak sarenka i tulił się jak pies. Potem zmarł śmiercią naturalną. Jego zagrodę co prawda zlikwidowaliśmy, ale w jej miejscu, dzięki między innymi darczyńcy WWF, szybko udało nam się postawić nową. Tym samym, wspólnie udało nam się stworzyć pierwsze takie miejsce w Polsce, które jest w stanie zaopiekować się żubrami, w jakiś sposób problematycznymi - dodał Michał Bednarek
Każdy zainteresowany pomocą na rzecz żubrów i ich problemów behawioralnych może dołożyć cegiełkę do budowy azylu. Jedyne co trzeba zrobić to wpłacić symboliczną kwotę na konto Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek (numer 48 2490 0005 0000 4600 9820 2071).
Dzisiaj grzeje:
1. Łukasz Szumowski ma fatalne informacje dla wielu Polaków. Wszystko zacznie się już w tym tygodniu
2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
3. Bezrobocie, inflacja i PKB. Wychodzimy obronną ręką na tle UE
Warto pamiętać także o tym, że żubry to zwierzęta objęte ścisłą ochroną w Polsce. Światowa populacja tego gatunku wynosi zaledwie 7,5 tys. W naszym kraju żyją natomiast 1820 osobniki. Większość żubrów znajduje się jednak na wolności (około 1613) i można spotkać je na terenie Polski, m.in. w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Augustowskiej i w Bieszczadach.
ZOBACZ TAKŻE:
- Widzieliśmy go w kultowych filmach, niestety nie żyje. Media obiegła tragiczna wiadomość
- Terrier leżał na środku ulicy nie mogąc wstać. 11-latek w ostatniej chwili uratował go przed nadjeżdżającymi samochodami
- Niesamowita symulacja. Tak wygląda zderzenie dwóch planet
- "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
- Niezwykłe nagranie z córką Michała Wiśniewskiego. Wideo, którego nie zapomnicie
- Rekin chwycił chłopca w szczęki. Ojciec natychmiast wskoczył za nim do wody
- Justyna Żyła pochwaliła się nowym chłopakiem. Szybko usunęła swój wpis, ale w sieci nic nie ginie, wszystko wyszło na jaw
Źródło: informacja prasowa WWF / smoglab.pl
Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!
Następny artykuł