Azyl Dla Żubrów Szewce.
fot. Michał Bednarek - WWF ; Facebook - Azyl Dla Żubrów Szewce
Autor Olga Szmańda - 3 Sierpnia 2020

Pierwszy azyl dla żubrów w Polsce powstał pod Poznaniem. Są już pierwsi podopieczni

Żubry wreszcie mają schronienie. Pod Poznaniem powstało specjalne miejsce z myślą o tych zwierzętach, które sobie nie radzą. Według prezesa Stowarzyszenia Benek, Michała Bednarka, pierwsze żubry, które trafiły do nich z wrocławskiego ZOO, nie żyły w dobrych relacjach ze starszymi osobnikami i stwarzały problemy w stadzie. Teraz mogą cieszyć się nowym domem i spokojnym życiem.

Azyl jest miejscem stworzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek. Grupa od 10 lat promuje pomaganie zwierzętom i sprawuje opiekę nad ponad 200 stworzeniami. Benek w ciągu swojego istnienia uratował wiele koni, zwierząt futerkowych, hodowlanych czy domowych, takie jak psy czy koty. Dodatkowo organizacja zajmuje się pomaganiem lamom, osłom, strusiom i wielbłądom.

„To ośrodek wyspecjalizowany w zmienianiu złego wizerunku ludzi w oczach zwierząt” - pisze o nich WWF, który pomagał Benkowi w przeprowadzce żubrów do nowego domu.

Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w WuhanWielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w WuhanCzytaj dalej

Żubry Porfiry i Polejew

Porfiry i Polejew są dwoma pierwszymi pensjonariuszami nowego azylu w Szewcu. Dzięki szybkiej akcji zaangażowanych działaczy Stowarzyszenia Benek dwa żubry przebywają już w nowym miejscu. Wrocławskie zoo oddało je z powodu braku dobrych relacji z resztą stada. Obecnie dzięki nowemu środowisku i odizolowaniu od reszty żubrów, będą żyć w zadbanym i szczęśliwym otoczeniu. Porfiry i Polejew nie są jednak pierwszymi uratowanymi żubrami w historii Benka.

- Kiedyś trafił do nas żubr z dziczy, 23-letni Pyra. Uratowaliśmy go, bo zapadła decyzja o jego odstrzale - mówi Michał Bednarek, Prezes Stowarzyszenia.

- Po dwóch tygodniach u nas hasał jak sarenka i tulił się jak pies. Potem zmarł śmiercią naturalną. Jego zagrodę co prawda zlikwidowaliśmy, ale w jej miejscu, dzięki między innymi darczyńcy WWF, szybko udało nam się postawić nową. Tym samym, wspólnie udało nam się stworzyć pierwsze takie miejsce w Polsce, które jest w stanie zaopiekować się żubrami, w jakiś sposób problematycznymi - dodał Michał Bednarek

Każdy zainteresowany pomocą na rzecz żubrów i ich problemów behawioralnych może dołożyć cegiełkę do budowy azylu. Jedyne co trzeba zrobić to wpłacić symboliczną kwotę na konto Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Ekologii i Ratowania Zwierząt Rzeźnych Benek (numer 48 2490 0005 0000 4600 9820 2071).

Dzisiaj grzeje:
1. Łukasz Szumowski ma fatalne informacje dla wielu Polaków. Wszystko zacznie się już w tym tygodniu
2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
3. Bezrobocie, inflacja i PKB. Wychodzimy obronną ręką na tle UE

Warto pamiętać także o tym, że żubry to zwierzęta objęte ścisłą ochroną w Polsce. Światowa populacja tego gatunku wynosi zaledwie 7,5 tys. W naszym kraju żyją natomiast 1820 osobniki. Większość żubrów znajduje się jednak na wolności (około 1613) i można spotkać je na terenie Polski, m.in. w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Augustowskiej i w Bieszczadach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Widzieliśmy go w kultowych filmach, niestety nie żyje. Media obiegła tragiczna wiadomość
  2. Terrier leżał na środku ulicy nie mogąc wstać. 11-latek w ostatniej chwili uratował go przed nadjeżdżającymi samochodami
  3. Niesamowita symulacja. Tak wygląda zderzenie dwóch planet
  4. "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
  5. Niezwykłe nagranie z córką Michała Wiśniewskiego. Wideo, którego nie zapomnicie
  6. Rekin chwycił chłopca w szczęki. Ojciec natychmiast wskoczył za nim do wody
  7. Justyna Żyła pochwaliła się nowym chłopakiem. Szybko usunęła swój wpis, ale w sieci nic nie ginie, wszystko wyszło na jaw

Źródło: informacja prasowa WWF / smoglab.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł