Zwierzęta otrzymują protezy wydrukowane w technologii 3D.
Fot. License: "Animal Avengers 3D Print Prosthetic for Zeus the Whippet Puppy" / All3DP is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Autor Kamila Krótka - 2 Sierpnia 2020

Ocalili tysiące zwierząt. Drukują im dzioby i kończyny, dzięki którym mogą przetrwać

Dzikie i domowe zwierzęta otrzymują protezy, dzięki którym znów mogą być samodzielne. To zasługa Animal Avengers i innych fundacji wykorzystujących technologię 3D do drukowania dziobów i kończyn dla niepełnosprawnych zwierząt.

Wydrukowane protezy dają zwierzętom drugie życie. Przedstawiamy historie tych, które mimo choroby lub uszkodzenia ciała znów mogły zacząć się poruszać. Niesamowita działalność fundacji ratujących zwierzaki.

35-latek wziął ślub z martwą panną młodą. Bo miłość jest silniejsza od śmierci35-latek wziął ślub z martwą panną młodą. Bo miłość jest silniejsza od śmierciCzytaj dalej

Fundacje ratują zwierzęta

Animal Avengers jest brazylijską fundacją składającą się z weterynarzy oraz ekspertów od projektowania komputerowego 3D. To jedna z fundacji, która tworzy niestandardowe protezy dla dzikich i domowych zwierząt. Ostatnio przedstawiliśmy historię żółwia ze skorupą wydrukowaną w technologii trójwymiarowej. Teraz przyszedł czas na inne zwierzęta, którym innowacyjna metoda uratowała życie.

Metodę drukowania 3D wykorzystuje coraz więcej lekarzy weterynarii na całym świecie. Dzięki innowacyjnej metodzie specjaliści mogą dostosowywać protezy lub ortezy do konkretnych przypadków. Wśród ocalonych zwierząt jest na przykład gęś Victoria, kot Cyrano czy koń Holly.

Gęś Victoria

Gęś Victorię przywieziono do ośrodka ratunkowego dla zwierząt niedaleko São Paulo w Brazylii w grudniu 2015 roku. Ptak był wówczas całkowicie zależny od ludzi, którzy karmili go i zajmowali się nim jak niemowlęciem. Gęś pozbawiona była dużej części dzioba, dlatego postanowiono zastąpić go protezą wykonaną za pomocą drukarki 3D.

Pierwszy dziób okazał się zbyt duży i już na początku odpadł. Dlatego członkowie Animal Avengers stworzyli drugi projekt z biodegradowalnego polimeru wykonanego z kukurydzy i trzciny cukrowej. Ten pasował gęsi idealnie.

- Dajemy wielu zwierzętom drugą szansę. Bez tych protez większość z nich zostałaby uśpiona, ponieważ nie było nikogo, kto mógłby się nimi zająć - mówi chirurg Paulo Miamoto należący do grupy Animal Avengers.

Drukowanie protez 3D brzmi drogo i zupełnie nowocześnie, ale w rzeczywistości jest to proces tańszy niż ich ręczne konstruowanie. Wszystko, czego potrzebują Animal Avengers, to zdjęcia z telefonów komórkowych, oprogramowanie komputerowe typu open source oraz drukarka 3D. Ważne jest też to, aby ich protezy pasowały do zachowania i środowiska zwierzęcia.

- Jeśli dasz tukanowi biały dziób, inne tukany mogą go odrzucić. Więc musi być pomarańczowy - mówi Miamoto.

Koń Holly

Holly cierpiała na bolesne zapalenie tkanek łączących kopyta z kością stopy. Weterynarz konia skontaktował się z Johnem Barnesem - dyrektorem ds. wysokowydajnych technologii metali w SCIRO. Przedsiębiorstwo postanowiło wydrukować zwierzęciu tytanową podkowę.

- Nie miałem pojęcia, czy to zadziała. Tylko raz jeździłem konno - powiedział Barnes.

Podkowa okazała się dla konia odpowiednia. Dzięki temu rozwiązaniu, obszar objęty stanem zapalnym został odciążony, a koń ponownie mógł zacząć chodzić.

Kot Cyrano

Kolejnym zwierzęciem, któremu pomogła technologia 3D, był mieszkający w Wirginii 10-letni kot. Pupil przeszedł nowotwór kości, który poważnie osłabił jego staw kolanowy i powodował ból. Lekarze weterynarii z North Carolina State University stworzyli dla niego pełen implant kolana, zapewniając kotu pełen zakres ruchu.

Dzisiaj grzeje:
1. Widzowie TVN nie wierzyli własnym oczom. Wszystko poszło na żywo
2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
3. Tęczowa flaga na pomniku Chrystusa w Warszawie. Profanacja czy manifest

Pies Derby

Pies Derby urodził się bez w pełni uformowanych przednich nóg. Zwierzę nie mogło chodzić, nie mówiąc już o bieganiu. Z pomocą przyszła firma Animal OrthoCare z Wirginii, która wydrukowała dla psa specjalny zestaw protez. Dzięki nim Derby z łatwością pokonuje kolejne kilometry. I to z jaką prędkością! Zobaczcie to sami na nagraniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna wpadka Filipa Chajzera. Na wizji padły niewybredne komentarze, widzowie mają już dość
  2. Dziecko zostało samo z opiekunką, kiedy zaczęło krzyczeć. Kot rzucił się na pomoc
  3. Ogromny atak hakerski związany z Microsoftem. Tłumaczymy, jak bronić się przed phishingiem
  4. "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
  5. Niezwykłe nagranie z córką Michała Wiśniewskiego. Wideo, którego nie zapomnicie
  6. Rekin chwycił chłopca w szczęki. Ojciec natychmiast wskoczył za nim do wody
  7. Dramatyczne wiadomości z samego rana. Koronawirus w reprezentacji Polski, "wprowadziliśmy wszelkie procedury"

źródło: nationalgeographic.com / all3dp.com

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł