Andrzej Bargiel znany jest ze spektakularnego zjazdu na nartach z K2
Fot. facebook.com/Jedrek.Bargiel
Autor Kamila Krótka - 22 Lipca 2020

Polak zjechał na nartach z K2. Red Bull go sfilmował i właśnie udostępnił dokument o heroicznym wyczynie chłopaka z małopolskiej Łętowni

Andrzej Bargiel znany jest ze spektakularnego zjazdu na nartach z K2. Dziś udostępniono film z tej historycznej wyprawy. Jest dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników internetu. Ten widok zapiera dech w piersiach.

Andrzej Bargiel po raz pierwszy zasłynął w środowisku górskim w 2010 roku, gdy udało mu się wygrać Elbrus Race, czyli ekstremalny wyścig na najwyższy szczyt Kaukazu i Europy (5642 m n.p.m.). Pobił wówczas rekord ustanowiony przez zdobywcę korony Himalajów Denisa Urubko o ponad pół godziny. Jego wynik (3 godz. i 23 min) zaskoczył samych sędziów, a był to dopiero początek jego górskich wyczynów.

Urodziło im się siwe dziecko. Myśleli, że jest chore. Okazało się wyjątkoweUrodziło im się siwe dziecko. Myśleli, że jest chore. Okazało się wyjątkoweCzytaj dalej

Andrzej Bargiel nie ma sobie równych

O Andrzeju Bargielu jest głośno na całym świecie, mimo że narciarz urodził się w małej małopolskiej wsi - Łętowni. Pod wrażeniem jego wyczynów są liczni himalaiści, którzy niejednokrotnie zdobywali szczyty ośmiotysięczników.

- Wydolność Andrzeja w górach jest FE-NO-ME-NAL-NA! Widziałem różnych ludzi, o których się mówi, że są szybcy. Ja mówię, że szybki jest tylko Andrzej - powiedział w wywiadzie dla redbull.com himalaista Janusz Gołąb.

Bargiel trzykrotnie został mistrzem Polski w skialpinizmie, najszybciej w historii zdobył szczyty Elbrus (5642 m n.p.m.), Manaslu (8156 m n.p.m.), a także 5 najwyższych szczytów byłego ZSRR w rekordowym czasie (a także zjechać z nich na nartach). W dodatku udało mu się zjechać ze szczytu Sziszapangmy (8013 m n.p.m.) oraz Broad Peak (8051 m n.p.m.). I to nie wszystkie z jego wyjątkowych osiągnięć.

Przełomowy zjazd z K2

22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel został pierwszym człowiekiem w historii, któremu udało się zjechać na nartach ze szczytu K2 - drugiego najwyższego szczytu na świecie (8611 m n.p.m.) - bez odpinania nart. Góra uważana jest za najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik na całej kuli ziemskiej.

Narciarz z pomocą ekipy zabezpieczył trasę linami poręczowymi, po czym samotnie rozpoczął aklimatyzację, wyruszając w górę i powracając do bazy. Po nocy spędzonej w obozie, drogę w dół rozpoczął około godziny 8:25, a zakończył kwadrans przed 16:00. Oznacza to, że zjazd zajął mu niewiele ponad 9 godzin.

Dziś, po dwóch latach od historycznego zjazdu, udostępniono film dokumentalny opowiadający o wyprawie pt. “K2: Pierwszy zjazd”. Film jest dostępny od dziś za darmo na całym świecie w aplikacji Red Bull TV. Już samo wideo dodane przez Andrzeja Bargiela na swój profil na Facebooku robi wrażenie:

Dzisiaj grzeje: 1. Chłopak nie żył przez 20 minut. Kiedy się ocknął, powiedział, co zobaczył "po drugiej stronie"
2. Komitet Trzaskowskiego oficjalnie domaga się powtórzenia wyborów

- Ciężko jest mi oceniać ten film z perspektywy osoby, która to zrobiła. Przeżywałem to w tamtym momencie, a życie gna i te emocje, które mi wtedy towarzyszyły ulegają zatarciu. Dlatego bardzo miło było wrócić do tamtego momentu - powiedział Bargiel.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Właściciel pumy napisał list do prezydenta Poznania. O co prosi?
  3. Potencjalnie niebezpieczna asteroida przeleci koło Ziemi. Takich obiektów będzie więcej
  4. "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
  5. Niezwykłe nagranie z córką Michała Wiśniewskiego. Wideo, którego nie zapomnicie
  6. Rekin chwycił chłopca w szczęki. Ojciec natychmiast wskoczył za nim do wody
  7. Piękna dziewczyna reprezentanta Polski zachwyca nienaganną figurą. Odważne zdjęcia (FOTO)

źródło: facebook.com/Jedrek.Bargiel / redbull.com / wyborcza.pl

Następny artykuł