Bałagan może w pozytywny sposób wpływać na kreatywność
Fot. Unsplash / Ferenc Horvath
Autor Kamila Krótka - 12 Czerwca 2020

Posprzątać możesz po pracy. Jak bałagan wpływa na kreatywność?

Sprzątanie nie jest Twoją mocną stroną? Nie ma się czego wstydzić! Naukowcy przekonują, że bałagan sprzyja kreatywnemu myśleniu i różnorodności.

Podobno istnieją dwie grupy ludzi. Ci którzy funkcjonować mogą tylko w pedantycznym porządku oraz ci odnajdujący się głównie w chaosie. Jedno jest pewne – zależnie od tego, jak wygląda nasze otoczenie, zmieniają się samopoczucie i sposób myślenia.

Raczej nie powiedziałabym, że są to cechy osobowości, bardziej wychowanie i różnego rodzaju doświadczenia z życia, które zebrały się na to, że różnie reagujemy na nieporządek – albo rzucamy się w wir sprzątania, albo zupełnie nam to nie przeszkadza – zauważa Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeuta.

Tęcza rozlała się na całe niebo. Niezwykłe zjawisko uchwycone na zdjęciuTęcza rozlała się na całe niebo. Niezwykłe zjawisko uchwycone na zdjęciuCzytaj dalej

Kreatywność bałaganiarzy

Ostatnie badania przeprowadzone przez Kathleen D. Vohs, profesor marketingu na Uniwersytecie w Minnesocie pokazały, że otoczenie w jakim przebywamy ma ogromny wpływ na nasze decyzje. W badaniu wzięło udział 188 osób, których zadaniem było wybranie jednego z owocowych koktajli pod nazwami „klasyczny” lub „nowość”. Następnie osoby te zostały przydzielone do różnych pomieszczeń. Jedna grupa znajdowała się w uporządkowanym, druga natomiast w zabałaganionym pokoju.

Okazało się, że osoby z drugiego typu pokoju dwa razy częściej zamawiały koktajl o nazwie „nowość”. Z kolei ci przebywający w schludnym pomieszczeniu stawiali na „klasyki”.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Doświadczenie to pokazuje, że pojęcia takie jak „chaos twórczy” czy „artystyczny nieład” faktycznie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Gdy nasza praca wymaga zatem kreatywności i nieoczywistych pomysłów, bez skrupułów możemy odłożyć sprzątanie na później.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródło: focus.pl

Następny artykuł