Wolontariusze sprzątają Tatry po turystach. W sierpniu rusza 9 akcja Czyste Tatry
Akcja “Czyste Tatry” rokrocznie zrzesza miłośników przyrody i górskich wędrówek. Wolontariusze ze Stowarzyszenia Czysta Polska już po raz dziewiąty będą sprzątać śmieci, które zostawili po sobie turyści.
Zadaniem uczestników akcji “Czyste Tatry” jest posprzątanie po wszystkich tych, którzy zostawiają po sobie śmieci w parku narodowym. Tym razem wydarzenie zaplanowano na sobotę, 22 sierpnia.
Tegoroczne “Czyste Tatry”
Ubiegłoroczna edycja “Czystych Tatr” odbyła się w lipcu. W tym roku przypada na koniec sierpnia, dzięki czemu szlaki zostaną posprzątane od razu po sezonie wakacyjnym.
– Bardzo zależało nam na podtrzymaniu ciągłości projektu, który rósł z każdą edycją i miał zauważalny wpływ na świadomość ekologiczną Polaków, a zwłaszcza turystów odwiedzających Tatry. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo uczestników oraz nowe uwarunkowania związane z epidemią, postanowiliśmy przeprowadzić jednodniową akcję sprzątania. Zrezygnowaliśmy z organizacji imprezy masowej na Równi Krupowej w Zakopanem. Oznacza to, że nie będzie koncertów, panelu górskiego, ani eko-miasteczka, ale wykonamy nasze główne zadanie – ruszymy wysprzątać tatrzańskie szlaki. I to jest najważniejsze – mówi organizator “Czystych Tatr” i prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik.
Szczegóły akcji “Czyste Tatry”
Na szlakach znajdzie się siedem punktów rejestracyjnych, przy których uczestnicy będą mogli się zapisać i otrzymać pakiet startowy. Należą do niego workoplecak, worki do sprzątania, rękawiczki oraz koszulka z autorską grafiką polskiego rysownika Andrzeja Mleczki. Wolontariusze dostaną też identyfikatory, które zapewnią bezpłatny wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego w dniu akcji.
Punkty rejestracyjne znajdą się w najpopularniejszych miejscach Tatr, takich jak: Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Dolina Małej Łąki, Dolina Strążyska, Dolina Chochołowska, Kuźnice oraz Punkt Informacji Turystycznej pod Gubałówką.
Ze względu na pandemię koronawirusa proces rejestracji uczestników będzie podlegał szczególnym środkom bezpieczeństwa, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
Dzisiaj grzeje:
1. Chłopak nie żył przez 20 minut. Kiedy się ocknął, powiedział, co zobaczył "po drugiej stronie"
2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
3. Polski złoty w odwrocie. Efekt? Wysokie opłaty i drogie kredyty
– W ostatnich latach liczba wolontariuszy sprzątających szlaki sięgała siedmiu tysięcy. W tym roku jednak do sprzątania będzie mogło dołączyć mniej osób. Przygotowaliśmy 2500 pakietów startowych. Wcześniej uruchomimy rejestrację internetową, w której będzie mogło się zapisać 1000 osób. Pozostałe 1500 miejsc będzie czekać w punktach mobilnych, więc warto się pospieszyć – radzi Rafał Sonik.
ZOBACZ TAKŻE:
- Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
- Właściciel pumy napisał list do prezydenta Poznania. O co prosi?
- Potencjalnie niebezpieczna asteroida przeleci koło Ziemi. Takich obiektów będzie więcej
- "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
- Niezwykłe nagranie z córką Michała Wiśniewskiego. Wideo, którego nie zapomnicie
- Rekin chwycił chłopca w szczęki. Ojciec natychmiast wskoczył za nim do wody
- Piękna dziewczyna reprezentanta Polski zachwyca nienaganną figurą. Odważne zdjęcia (FOTO)
źródło: facebook.com/CzysteTatry
Następny artykuł