Dźwięki natury usłyszymy zdecydowanie wyraźniej
Fot. unsplash.com/@rayhennessy
Autor Kamila Krótka - 24 Czerwca 2020

Kontakt z naturą jeszcze nigdy nie był tak łatwy. "Dźwiękołapki" pozwolą chwytać i kontemplować dźwięki przyrody

Dźwięki natury skupione w jednym miejscu to pomysł jednego z polskich muzyków i przyrodników. Jeszcze w te wakacje będzie można skorzystać z niezwykłej konstrukcji.

Dźwięki przyrody wyostrzone przez specjalne ławki? Brzmi nieco jak wynalazek przyszłości, a jednak mamy z nim do czynienia już teraz. Nad polską rzeką powstaje doskonałe miejsce wypoczynku i poznawania świata natury.

Wieloryb wyskoczył z wody tuż obok łodzi rybackiej. Piękno natury w najczystszej postaciWieloryb wyskoczył z wody tuż obok łodzi rybackiej. Piękno natury w najczystszej postaciCzytaj dalej

Dźwięki natury będą mocniejsze

Wyjątkowy projekt, o którym mowa to tzw. „dźwiękoławki”, czyli inaczej drewniane ławki akustyczne, które mają skupiać odgłosy przyrody. Jego twórcami są członkowie Pracowni Architektury Krajobrazu Green Touch.

„Dźwiękoławki” są wyprofilowane w taki sposób, aby skupiały fale dźwiękowe na zasadzie działania soczewki. W środku zmieszczą się dwie osoby, a żeby jak najlepiej wykorzystać walory przyrody i konstrukcji, ich głowy muszą znajdować się w konkretnym położeniu.

– Soczewka akustyczna skupia fale dźwiękowe w jednym miejscu. Dźwięki otoczenia wzmocnione w ten sposób, będą dawały wrażenie intensywnego obcowania z pewnym wycinkiem dźwiękowych pejzaży  –  mówił w rozmowie z TVN24 Michał Zygmunt, autor projektu.

Fot. Green Touch - Pracownia Architektury Krajobrazu

Gratka dla miłośników przyrody

Dzięki temu rozwiązaniu dźwięki natury usłyszymy głośno i wyraźnie jak nigdy dotąd. Konstrukcja ma stanąć nad Odrą, stanowiąc część tzw. Dźwiękowego Szlaku Odry, który ma powstać między Wrocławiem a Głogowem.

„Dźwiękoławki” zostaną umieszczone w rezerwatach lub użytkach ekologicznych. To miejsca, które są szczególnie bogate w walory przyrodnicze. Na początku przewidziane jest postawienie pięciu konstrukcji, a z czasem ich liczba będzie rosnąć. Z atrakcji będzie można zacząć korzystać już w lipcu.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Projekt jest dofinansowany z unijnych funduszy przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródło: radiozet.pl

Następny artykuł