Innowacje rolno-spożywcze zostaną wsparte specjalnym funduszem
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News
Autor Kamila Krótka - 16 Lipca 2020

25 milionów na polskie innowacje. Powstaje specjalny fundusz

Innowacje branży spożywczo-rolniczej będą dofinansowane z nowego funduszu. Jego twórcy chcą w ten sposób wesprzeć rozwój krajowej gospodarki, a także wprowadzić na rynek ciekawe rozwiązania.

Innowacyjne projekty z branży spożywczej i rolniczej zostaną objęte wsparciem finansowym KOWR Ventures. Spółka GPW Ventures na początku przeznaczy na ten cel 25 mln zł. Ma to znacząco przyspieszyć rozwój branży i zwiększyć jej konkurencyjność.

Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki SenatuWreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki SenatuCzytaj dalej

Innowacje ze wsparciem

Dofinansowaniem mają zostać objęte małe i średnie firmy technologiczne z branży rolno-spożywczej. Pieniądze będą przeznaczone na unowocześnienie przedsiębiorstw, które zajmują się poprawą konkurencyjności gospodarki rolnej i zwiększaniem rentowności gospodarstw rolnych. Wsparciem zostaną też objęte firmy z obszaru gospodarowania zasobami, przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym oraz działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich.

Jak powiedział Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: “W naszych szufladach leżą ciekawe projekty, jak całkowicie zrobotyzowane fabryki białka owadziego, narzędzia wykorzystujące technologie satelitarne, samolotów bezzałogowych, analizy multispektralnej dla rolnictwa precyzyjnego, dla szacowania wielkości plonów czy identyfikacji szkód w rolnictwie”.

Nowe możliwości przedsiębiorstw

Rolą projektu jest nie tylko rozwój przedsiębiorstw, lecz także zwiększenie zainteresowania spółek technologicznych tego sektora wejściem na giełdę. Priorytetowo będą traktowane małe i średnie firmy, a początkowo planuje się przeznaczać do 5 mln na jeden projekt.

– Jeśli ten fundusz będzie się powiększał i gdyby KOWR zdecydował się reinwestować zyski, które zostały uzyskane z tych inwestycji, to z czasem będzie można się pokusić o większe inwestycje, rzędu 10, 15 czy 20 mln zł – zapowiedział prezes GPW.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. NFZ zabiera pieniądze szpitalom, które walczyły z koronawirusem. Czy ma do tego prawo?

Inwestorem funduszu ma być KOWR, zarządzany przez GPW Ventures.

ZOBACZ TAKŻE:

     1. PILNE: Właściciel schroniska w Radysach i jego syn mogą wyjść na wolność. Ustalono kaucję
     2. Bill Gates chce rozpylać chemikalia w stratosferze, aby uratować planetę
     3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
     4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
     5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
     6. Tragiczny wypadek młodego gwiazdora. Wielki talent zginął w wieku zaledwie 24 lat

źródło: biznes.newseria.pl

Następny artykuł