Nastolatka doprowadziła do postawienia nowej sieci telekomunikacyjnej
fot. YouTube - Veveonah M.
Autor Olga Szmańda - 17 Sierpnia 2020

Nastolatka wspięła się na drzewo, żeby zdać egzaminy. W kraju stała się celebrytką

Internet to dla większości ludzi na świecie potrzeba dnia codziennego. Jednak pewna nastolatka postanowiła pokazać internautom, że w jej wiosce to nie jest taka oczywistość. Dziewczynka opublikowała na swoim kanale na YouTube poruszający film. Nastolatka uświadamia ludzi na całym świecie jak ogromnym problemem jest brak dostępu do internetu. Jej historia wzrusza i uczy.

18-latka z Malezji, Veveonah Mosibin pochodzi z oddalonej o 200 km wsi od stolicy stanu, Sabah, miasta Kota Kinbalu, leżącego w północnej części wyspy Boreno. Na swoim kanale w mediach społecznościowych umieściła filmik. Pokazuje tam, jak spędza noc na drzewie, które jest to jedynym miejscem z dostępem do internetu. Jej wyczyn miał pomoc jej podejść do egzaminów online. Nagranie umieszczone na jej kanale na YouTube zyskało dużą popularność i zwróciło uwagę na problem braku dostępu do internetu. Niestety malezyjska prowincja nie jest skomunikowana i nie stwarza możliwości do zdalnej nauki dla dzieci.

Nie dbała o siebie przez lata. Po metamorfozie jej uroda zapiera dech w piersiachNie dbała o siebie przez lata. Po metamorfozie jej uroda zapiera dech w piersiachCzytaj dalej

Historia nastolatki rozpoczęła się po wybuchu pandemii koronawirusa. To wtedy dziewczyna musiała wrócić do swojej miejscowości, by przebywać z rodziną. Wcześniej znajdowała się w Kota Kinabalu, gdzie przygotowywała się do egzaminów na studia. Niestety w trakcie przenosin do rodzinnego domu nie zabrała ze sobą komputera do prac domowych i udziału w egzaminach wstępnych. Nastolatce musiał wystarczyć telefon komórkowy i... wysokie drzewo.

Internet na wysokości

Veveonah żeby kontynuować naukę, musiała poradzić sobie w prowizorycznych warunkach. Postanowiła zbudować bambusowy domek, który umieści na szczycie wzgórza. Tam zasięg był znacznie lepszy niż w jej wiosce. Według informacji zamieszczonych przez dziewczynkę miała zamiar spędzić tam czas na nauce i zdawaniu testów egzaminacyjnych. Wideo z czasu spędzonego na budowie domku umieściła na swoim kanale na YouTube. Mimo to jej konstrukcja nie wytrzymała próby czasu. Ze względu na panujące deszcze chatka została zniszczona. Wtedy też nastolatka wpadła na kolejny pomysł. Nie chciała się poddać, bo wiedziała, że musi podejść do egzaminów wstępnych na studia.

Jej nowy pomysł zakładał spędzenie 24h na drzewie pod moskitierą. Szczyt rośliny był jedynym miejscem, w którym był dobry zasięg internetowy. Zabrała ze sobą pożywienie, kamerkę, telefon i rzeczy potrzebne do przetrwania tej nocy. Całość ponownie nagrała i umieściła na swoim kanale w mediach społecznościowych. Na nagraniu widać jak dziewczyna je ryż zawinięty w liść i opowiada o tym, co ją spotkało. Tłumaczyła internautom, w jakiej znajduje się sytuacji. Jej wyprawa podbiła serca internautów i została udostępniona setki razy. Kanał nastolatki zyskał 100 tys. subskrybentów, a ona została rozpoznawalna w całej Malezji. Wkrótce okazało się, że wyczyn dla nauki przybliży ją do zmian dla jej wioski.

Nastolatka zmienia świat

Dziewczyna opowiedziała swoją historię jednemu z dziennikarzy „The Star”. W ich rozmowie m.in. uwzględniła swój referat szkolny dotyczący kłopotów z transportem. Według niej praca pisemna miała pomoc w skłonieniu władz do naprawy drogi w pobliżu jej domu.

- Gdy zapytałam nauczycielkę, kiedy nasza droga zostanie naprawiona, odpowiedziała, że to było tylko zadanie do celów naukowych. Byłam zdruzgotana i rozczarowana - przyznała Veveonah.

Filmik na YouTube nagrała z myślą o zabawie i pokazaniu tego jak wygląda jej rzeczywistość.

- Chciałam, żeby ludzie wiedzieli, że muszę zdawać egzaminy, siedząc na drzewie […] Myślę, że świadomość tego jest dobra i potrzebna. Mam nadzieję, że władze okażą nam teraz zainteresowanie - powiedziała gazecie.

Praca dziewczynki w mediach przyniosła nieoczekiwane rezultaty. Jej obserwujący zauważyli, w jakich warunkach musi się uczyć i żyć. Filmik zyskiwał na popularności, a ona odbierała telefony od mediów. Na dodatek zainteresowanie nastolatką wzrosło do tego stopnia, że odezwały się do niej państwowe firmy telekomunikacyjne.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Czy pierwsze damy dostają pensje? Sprawdzamy

Twarde stanowisko dziewczyny dotyczące dróg, braku bieżącej wody, elektryczności czy dostępu do internetu mogą zmienić podejście rządu i mediów do jej wioski. Zachowanie, które z początku miało być jedynie filmikiem dla zabawy, okazuje się rewolucją i wsparciem dla kraju. Wideo umieszczone w internecie zapewniło Veveonah również spotkanie z żoną gubernatora stanu. Na dodatek otrzymała także stypendium na stanowym uniwersytecie. Natomiast Malezyjska Komisja Komunikacji i Multimediów (MCMC) ogłosiła plany budowy masztu telekomunikacyjnego nieopodal jej rodzinnej wsi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Położył się do łóżka i włączył kamerę. Nagrał, co 3 mopsy robią w nocy
  2. W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węgla
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Radosław Majdan opublikował zdjęcie z malutkim synkiem. Ten widok roztopi nawet serce pokryte lodem (FOTO)

źródło: polsatnews.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł