Komary są w tym roku wyjątkowo uciążliwe.
Fot. pikist.com
Autor Kamila Krótka - 20 Lipca 2020

Chmary komarów nad Polską. Jest sposób, by zmniejszyć ich populację

Komary są prawdziwym utrapieniem dla milionów Polaków. Istnieje jednak naturalny sposób na to, aby znacznie zmniejszyć ich populację. Czy zaczniemy go stosować w Polsce?

Wilgotny początek roku sprawił, że mamy do czynienia z dużą liczbą komarów. Nie ma w tym nic niebezpiecznego, bo komary nie roznoszą w Polsce chorób. Skutecznie uprzykrzają jednak życie milionom ludzi w naszym kraju. A sposób na zmniejszenie ich populacji wydaje się prosty i tani.

Jacek Kurski"Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny politykaCzytaj dalej

Komary atakują Polaków

W lipcu liczba komarów jest większa niż zazwyczaj. Taki stan może potrwać nawet do końca sierpnia. – Trwa "wyścig zbrojeń" pomiędzy nami a pasożytem, jakim niewątpliwie są komary. My opracowujemy repelenty, a komary uodparniają się na nie, podobnie jak bakterie na antybiotyki. Nie ma jednak czego się obawiać. Nie ma żadnych dowodów na to, żeby komary mogły przenosić wirusy takie jak SARS-CoV-2, w naszym klimacie komar w ogóle nie przenosi poważnych chorób – powiedział prof. Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Do zwalczania komarów nie trzeba stosować chemicznych środków. Okazuje się, że te insekty mają swoich naturalnych wrogów. – Nauka dała nam do dyspozycji wszelkie repelenty, czyli środki ochrony przed komarami. Możemy stosować też naturalne olejki eteryczne pochodzące z mięty czy lawendy. Trudno jednak oczekiwać od nauki sposobu na całkowite pozbycie się komarów ze środowiska. Aby zmniejszyć populacje komarów, powinniśmy dbać o to, aby miały one swoich naturalnych wrogów w naturze – tłumaczył zoolog.

W środowisku naturalnym spotkać się możemy z takimi wrogami komarów, jak: jerzyki, jaskółki, a nawet nietoperze. W ciągu jednego dnia potrafią one zjeść nawet kilkadziesiąt tysięcy owadów, co znacznie przyczynia się do zmniejszenia ich populacji.

Nie tylko ptaki wrogami komarów

Skutecznymi wrogami komarów są też płazy: żaby, traszki czy ropuchy. Aby więc powstrzymać nieco aktywność komarów, trzeba zadbać o obecność w środowisku naturalnym żab i ropuch. Trzeba pamiętać też o tym, że gryzące nas komary to nie tylko dorosłe owady. Ich larwy rozwijają się w płytkich zbiornikach, porzuconych oponach, a nawet częściach plastikowych tworzyw wypełnionych wodą. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o porządek i czystość.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet
2. Ile wynoszą wydatki na pierwszą damę? Kancelaria Prezydenta tego nie wie

– W przydomowych ogrodach mamy oczka wodne, ale wpuszczanie tam jedynie złotych karasi jest błędem. Same ryby nie poradzą sobie z larwami komarów lepiej, niż poradziłby sobie z nimi płazy. Niestety te ryby, które pływają w oczkach wodnych, redukują liczbę płazów w okolicy, zjadając również ich larwy. Dodatkowo ludzie pozbywają się żab i ropuch z okolicy swoich domów – mówi prof. Tryjanowski, nawołując, aby tworzyć oczka wodne atrakcyjne dla płazów. Naturalne metody na komary są bowiem skuteczniejsze od tych chemicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy puma Nubia może tęsknić za właścicielem? Słowa eksperta rzucają światło na sprawę
  2. Pole magnetyczne Ziemi może niedługo się odwrócić. Nastąpi to o wiele wcześniej, niż zakładano
  3. Unieważnili uchwałę "anty-LGBT". Miażdżący wyrok sądu. Po raz pierwszy w Polsce
  4. Policjanci przygotowali posiłek dla pięciorga dzieci, których matka została zabrana do szpitala
  5. Zgubiła pierścionek zaręczynowy w ogrodzie. Znalazła go po 13 latach na marchewce
  6. Patogwiazda Fame MMA podbiła serca mężczyzn. Marta Linkiewicz wygląda zupełnie inaczej, odebrało nam mowę (FOTO)

źródło: rmf24.pl

Następny artykuł