Kominowa rewolucja
Fot. Unsplash / Victor Garcia
Autor Olga Szmańda - 11 Czerwca 2020

Kominowa rewolucja w bezpieczeństwie

Kominy solarne pozwalają nie tylko oszczędzać energię, lecz także – jak donoszą australijskie media – mogą mieć zbawienny wpływ w czasie ewakuacji spowodowanej pożarem.

We współczesnym budownictwie kominy solarne to ekologiczny obowiązek. I ekonomiczny też. Zmniejszają bowiem koszty zużycia energii nawet o 50 procent. A w dodatku naukowcy z Australii twierdzą, że mogą one również wydłużyć czas bezpiecznej ewakuacji w przypadku zagrożenia pożarowego.

Koniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułkiKoniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułkiCzytaj dalej

Kominy słoneczne mogą zapoczątkować ekoprzełom

Funkcjonowanie do kominów słonecznych opiera się na dobrze znanej zasadzie, że gorące powietrze zawsze się unosi. Nowoczesne kominy słoneczne zwykle mają szklaną ścianę obok ściany pomalowanej na czarno. To pozwala zmaksymalizować absorpcję promieniowania słonecznego. Otwory u góry i na dole kontrolują przepływ powietrza do i z komina w celu ogrzewania lub chłodzenia. Gdy słońce ogrzewa komin, podnosi też temperaturę powietrza, które się w nim znajduje. Gorące powietrze unosi się, a następnie jest odprowadzane z górnej części komina, który zasysa więcej powietrza z dołu. W ten sposób wentyluje się cały budynek, dzięki temu jest w nim chłodniej.

Kiedy na zewnątrz jest zimno, komin można zamknąć. Kierujemy tym samym absorpcję ciepła z powrotem do budynku i utrzymujemy w nim wyższą temperaturę. To banalnie i genialnie prosta konstrukcja, która jest stosunkowo tania i nie powoduje prawie żadnych dodatkowych kosztów. A obniża zużycie energii.

Komin ratunkowy

Pierwszy komin słoneczny został zaprojektowany przede wszystkim w celu zwiększenia oszczędności energetycznych, ale też bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Był to element ekologicznego budynku w Melbourne w Australii. Okazuje się, że specjalnie zaprojektowana konstrukcja radykalnie zwiększa ilość czasu, jaki na ewakuację mają ludzie podczas pożaru. Wydłuża go nawet z około dwóch do ponad 14 minut!

Komin słoneczny to także pasywny system ogrzewania i chłodzenia słonecznego, który wykorzystuje naturalną wentylację do regulacji temperatury budynku. Około 19 procent światowych zasobów energii przeznaczanych jest na ogrzewanie, wentylację i chłodzenie budynków. Instalując kominy słoneczne w nowych budowlach oraz modernizując istniejące konstrukcje, można znacząco zmniejszyć ten ogromny koszt środowiskowy.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Wciąż trwają prace nad udoskonaleniem kominów słonecznych. Europarl8pl i Uniwersytet RMIT stworzyli projekt, który maksymalizuje wydajność komin słonecznego w zakresie zarówno wentylacji świeżego powietrza, jak i zasysania dymu z budynku w przypadku pożaru. Oby w temacie podobnych innowacji było jak najczęściej gorąco.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

Źródło: goodnewsnetwork.org

Następny artykuł