Kraków: pierwszy raz w historii do konkursu na muzyka wykonującego hejnał, zgłosiła się kobieta
fot. East News - AGENCJA SE
Autor Olga Szmańda - 6 Stycznia 2021

Pierwszy raz w historii hejnał z Wieży Mariackiej może zagrać kobieta. Konkuruje z czterema mężczyznami

Kraków to miasto, które słynie ze swojej niesamowitej historii. Rok w rok przyciąga miliony turystów z Polski i świata. Jednym z kluczowych elementów krakowskiej turystyki, jest odsłuchiwanie hejnału. W tym roku strażacy ponownie ogłosili konkurs na nowego hejnalistę. Co ciekawe, pierwszy raz w historii do pracy na Wieży Mariackiej zgłosiła się kobieta.

Kraków ogłosił konkurs wśród strażaków na nowego hejnalistę. Ku zdziwieniu wszystkich, w szranki z innymi kandydatami stanęła kobieta. Hejnalistka może stać się pierwszą w historii przedstawicielką płci pięknej, która grać będzie na Wieży Mariackiej.

Kraków w tym roku postawił na kobiety

Rzecznik prasowy krakowskiej straży pożarnej, Bartłomiej Rosiek tłumaczył dziennikarzom stacji TVN24, że do tej pory do konkursu wystartowało pięć osób. Termin składania wniosków nowych trębaczy Wieży Mariackiej upłynął 5 stycznia 2021 roku.

- Wśród nich jest jedno zgłoszenie od pani. To sytuacja nietuzinkowa, do tej pory nie było w historii strażaczki-hejnalistki - tłumaczy Bartłomiej Rosiek stacji TVN24.

- Wymagania stawiane kandydatom są jednakowe, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Różnica jest jedynie w jednym elemencie testu sprawności fizycznej: panowie podciągają się na drążku, a dla pań jest rzut piłką lekarską. Poza tym każdy z kandydatów musi oczywiście wykazać się umiejętnością grania na trąbce i brakiem lęku wysokości - dodaje rzecznik prasowy.

Andrzej Piaseczny pozuje z mamą w szpitalu. Wspólne zdjęcie zachwyciło fanówAndrzej Piaseczny pozuje z mamą w szpitalu. Wspólne zdjęcie zachwyciło fanówCzytaj dalej

Rzecznik prasowy krakowskiej straży pożarnej zauważa również, że wybór kobiety na funkcję nowej hejnalistki, byłby wielkim wydarzeniem. Z pewnością taka decyzja przeszłaby do historii. Co ciekawe dopiero w 2015 roku Kraków ogłosił pierwszy konkurs, w którym mogły wziąć udział kobiety. Wcześniej zawód hejnalisty zarezerwowany był jedynie dla mężczyzn.

- Aktualnie jesteśmy na pierwszym etapie postępowania kwalifikacyjnego, całe postępowanie skończy się na przełomie lutego i marca. Po weryfikacji dokumentów drugim etapem jest sprawdzian umiejętności gry na trąbce, kolejne sprawności fizyczne i test z lęku wysokości - komentuje Bartłomiej Rosiek.

Hejnalista

Praca na Wieży Mariackiej

Krakowska straż pożarna poszukuje nowego trębacza, w związku z przejściem na emeryturę poprzedniego hejnalisty. Jan Sergiela obejmował to stanowisko przez 24 lata. Głównymi wytycznymi dla kandydatów są ich życiorysy.

W kolejnych etapach muszą oni m.in. przejść sprawdzian gry na instrumencie, test sprawnościowy czy sprawdzian braku lęku wysokości. Każdy hejnalista musi również być Polakiem i mieć co najmniej wykształcenie średnie. Dodatkowo nie może być karany.

Zadaniem hejnalisty jest praca 24 godziny na dobę, by następnie mieć 48 godzin przerwy. Każdy z trębaczy gra hejnał w momencie wybicia pełnej godziny, od godz. 8 do godz. 7 następnego dnia. Podczas jednej zmiany w Wieży Mariackiej znajduje się dwóch hejnalistów.

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

Źródło: tvn24.pl

Następny artykuł