Kobiety w Sudanie doczekały się zmiany prawa na swoją korzyść
Fot. Unsplash.com / Wadi Lissa
Autor Bartosz Wróblewski - 5 Lipca 2020

Koniec z obrzezaniem kobiet w Sudanie

Nowy rząd zakazał okaleczania żeńskich narządów płciowych. To wyjątkowo dobra wiadomość dla obywatelek kraju, w którym te niebezpieczne praktyki były dotąd powszechne.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że prawie 90 procent sudańskich kobiet zostało poddanych najbardziej inwazyjnej formie tej praktyki, która polega na częściowym lub całkowitym usunięciu zewnętrznych żeńskich narządów płciowych. Prowadzi to zazwyczaj do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet kończy się śmiercią.

Dzielna kobieta urodziła 10 synów, aż nagle wielka niespodzianka. Nie mogła uwierzyćDzielna kobieta urodziła 10 synów, aż nagle wielka niespodzianka. Nie mogła uwierzyćCzytaj dalej

Od teraz, na mocy poprawki do sudańskiego kodeksu karnego, każdy, kto dokonuje okaleczania żeńskich narządów płciowych, może zostać skazany na trzy lata więzienia i grzywnę.

– Nowe prawo pomoże chronić dziewczęta przed tą barbarzyńską praktyką i umożliwi im godne życie – powiedziała Salma Ismail, rzeczniczka Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci w Chartumie. – Pomoże też matkom, które nie chciały ciąć swoich dziewcząt, ale czuły, że nie mają wyboru – dodała.

Okaleczanie narządów płciowych jest praktykowane w co najmniej 27 krajach afrykańskich, a także w niektórych częściach Azji i Bliskiego Wschodu. Według Funduszu Ludnościowego ONZ poza Sudanem i Egiptem ta haniebna procedura jest najbardziej rozpowszechniona w Etiopii, Kenii, Burkina Faso, Nigerii, Dżibuti i Senegalu.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. NFZ zabiera pieniądze szpitalom, które walczyły z koronawirusem. Czy ma do tego prawo?

– To ogromny krok dla Sudanu i jego nowego rządu – powiedziała Nimco Ali z Five Foundation, organizacji, która walczy o położenie kresu okaleczaniu żeńskich narządów płciowych na świecie. – Afryka nie może prosperować, jeśli nie zajmie się dziewczętami i kobietami – dodała aktywistka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dlaczego psy próbują lizać nas po twarzy? Nie każdy opiekun pozwala swojemu zwierzakowi
  2. Fenomenalne nagranie. Przelot komety uchwycony przez Międzynarodową Stację Kosmiczną
  3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
  4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
  5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
  6. Podeszła do niewidomego bezdomnego, napisała jedno zdanie na kartce, którą trzymał. Ludzie zaczęli masowo dawać mu pieniądze

Źródło: Islamista

Następny artykuł