Oszczędności dzięki drzewom są możliwe
Fot. Unsplash.com / Wim van Einde
Autor Bartosz Wróblewski - 5 Lipca 2020

Oszczędności dzięki drzewom

Londyn podsumował korzyści płynące z sadzenia drzew w mieście. Okazało się, że nie tylko oczyszczają powietrze, lecz także zwiększają produktywność pracowników, zwłaszcza w gorących letnich miesiącach.

Najnowszy raport Brytyjskiego Urzędu Statystycznego zawiera szacunki, z których wynika, że w latach 2014-2018 miasto zaoszczędziło około pięciu miliardów funtów dzięki schłodzeniu powietrza w mieście. W dużym stopniu przyczyniło się do tego zwiększenie liczby drzew, a co za tym idzie – obszarów zacienionych w stolicy Wielkiej Brytanii.

Dzielna kobieta urodziła 10 synów, aż nagle wielka niespodzianka. Nie mogła uwierzyćDzielna kobieta urodziła 10 synów, aż nagle wielka niespodzianka. Nie mogła uwierzyćCzytaj dalej

Wcześniej znane były już bardziej oczywiste korzyści płynące z sadzenia drzew w miastach. Przeprowadzony w 2015 roku na zlecenie burmistrza Londynu raport dowodzi, że 8,4 miliona drzew niweluje rocznie około 2240 ton zanieczyszczeń z londyńskiego powietrza. Usunięcie tego typu zanieczyszczeń w inny sposób to koszt około 124 mln funtów.

Miejskie tereny zielone wpływają także pozytywnie na ludzi, którzy mieszkają lub pracują w miastach. I nie chodzi tylko o lepszą jakość powietrza. Redukują także poziom stresu, umożliwiają szybszy wypoczynek i lepszą koncentrację.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. NFZ zabiera pieniądze szpitalom, które walczyły z koronawirusem. Czy ma do tego prawo?

Korzyści wynikające z obecności terenów zielonych mogą skłonić inne miasta do tego, by sadziły więcej drzew. Wydaje się to szczególnie istotne w dobie ocieplenia klimatu i coraz większych problemów z suszami, którym drzewa pomagają zapobiec. Tym bardziej, że jest to przedsięwzięcie o niskich kosztach realizacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dlaczego psy próbują lizać nas po twarzy? Nie każdy opiekun pozwala swojemu zwierzakowi
  2. Plastikowe butelki i puszki mają być zwrotne. Nowy pomysł Ministerstwa Klimatu
  3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
  4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
  5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
  6. Podeszła do niewidomego bezdomnego, napisała jedno zdanie na kartce, którą trzymał. Ludzie zaczęli masowo dawać mu pieniądze

Źródło: citylab.com

Następny artykuł