Ponad 300 przystanków autobusowych dla pszczół w Holandii
Fot. Unsplash.com / Dele Oke
Autor Bartosz Wróblewski - 5 Lipca 2020

Ponad 300 przystanków autobusowych dla… pszczół w Holandii

I to tylko w jednym mieście. W Utrechcie powstało 316 przystanków autobusowych z dachami pokrytymi zielenią. Specjalnie dla pszczół.

Według statystyk w Holandii żyje 358 gatunków pszczół. Niestety, ponad połowa z nich jest już zagrożona i znajduje się na holenderskiej tzw. czerwonej liście. Holendrzy zauważyli problem zmniejszania się populacji zapylaczy i znaleźli genialne rozwiązanie – postanowili przekształcić przystanki autobusowe w Utrechcie w przyjazne dla pszczół raje, aby je wspierać.

Dzielna kobieta urodziła 10 synów, aż nagle wielka niespodzianka. Nie mogła uwierzyćDzielna kobieta urodziła 10 synów, aż nagle wielka niespodzianka. Nie mogła uwierzyćCzytaj dalej

Rada miasta rozszerzyła funkcje regularnych przystanków autobusowych, nadając im nowy, zdrowy cel: walczyć z rosnącym zagrożeniem dla pszczół miodnych. Utrecht jest czwartym co do wielkości miastem w Holandii, leży w centralnej części kraju.

Bujne dachy będą sprzyjać zapylaniu

Nowo wyremontowane przystanki autobusowe wyglądają przytulniej, a kwitnące na nich rośliny wspierają kurczące się ekosystemy miasta. Korzystają też na tym – rzecz jasna – pszczoły miodne i trzmiele. Zielone dachy pełne kwiatów pomagają również wychwytywać drobny kurz i gromadzić wodę deszczową.

Zdrowe i znośne miasto

„Zielony dach jest dobry dla zdrowego i znośnego zielonego miasta, które może lepiej radzić sobie z problemami klimatycznymi. Pomaga zapobiegać powodziom i zapewnia, że ​​mniej cierpimy z powodu upału” – można przeczytać na oficjalnej stronie miasta Utrecht. W najbliższych latach urzędnicy planują zainstalować na przystankach autobusowych również panele słoneczne.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. Partnerka Michała Wójcika z Ani Mru-Mru ma raka. W pięć dni zebrał prawie 250 tys. zł na jej leczenie

I nie jest to jedyna proekologiczna inicjatywa Utrechtu. W lutym rada miasta ogłosiła, że zastąpi obecne autobusy elektrycznymi. Urzędnicy mają nadzieję wymienić do 2028 roku całą flotę tranzytową na pojazdy neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

ZOBACZ TAKŻE:

    1. Husky uratowały i wychowały kota. Teraz myśli, że jest dużym i dzielnym psem
    2. Plastikowe butelki i puszki mają być zwrotne. Nowy pomysł Ministerstwa Klimatu
    3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
    4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
    5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
    6. Podeszła do niewidomego bezdomnego, napisała jedno zdanie na kartce, którą trzymał. Ludzie zaczęli masowo dawać mu pieniądze

Źródło: BoredPanda

Następny artykuł