Zmienia się kierunek wiatrów na całej kuli ziemskiej. Odpowiada za to warstwa ozonowa nad Antarktydą, która wraca do zdrowia.
Ozon występujący nad Antarktydą zmienia swoje położenie, co oznacza, że kontynent powoli wraca do zdrowia. Nieoczekiwanie ma to ogromny wpływ na kierunek wiatrów na całej kuli ziemskiej.
Ozon kojarzy się z warstwą chroniącą nas przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz problemem dziury ozonowej. Niebieskawy gaz naturalnie występujący w atmosferze stał się ostatnio obiektem wzmożonego zainteresowania naukowców. Dlaczego tak się stało?
Ozon w ruchu
Naukowcy informują, że dziura w warstwie ozonowej przechodzi właśnie regenerację. To zjawisko wprowadza z kolei zmiany w cyrkulacji atmosferycznej, czyli inaczej mówiąc - wpływa na przepływ powietrza nad powierzchnią Ziemi.
Dane z satelitów obserwacyjnych i symulacji klimatycznych pozwoliły Antarze Banerjee z Uniwersytetu Kolorado w Boulder i jej współpracownikom stworzyć model zmieniających się układów wiatrów wskutek odnawiającej się warstwy ozonowej. Okazało się, że zmiany zostały zatrzymane, a w 2000 roku nawet zaczęły się cofać. Zjawisko to jest konsekwencją odnawiającej się warstwy ozonowej.
Koniec kryzysu
Jak informuje Martyn Chipperfield z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii: “wyszliśmy z kryzysu”. Uważa, że oznaki odnawiania się warstwy ozonowej są już widoczne.
Jak zauważa Banerjee, warstwa ozonowa może odbudowywać się w różnym tempie, zależnie od części atmosfery kuli ziemskiej. Co to oznacza? W średnich szerokościach geograficznych na półkuli północnej warstwa ozonowa może osiągnąć stan z lat 80-tych już po 2030 roku, natomiast na półkuli południowej - po roku 2050. Dziura ozonowa nad Antarktydą prawdopodobnie odnowi się dopiero po roku 2060.
Dzisiaj grzeje: 1. Basia Kurdej-Szatan pokazała nowego członka rodziny. Razem z mężem są bardzo szczęśliwi
2. Polacy będą rozdawać Oscary. Jan Komasa nowym członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jest więcej Polaków
Przewiduje się rozrzedzenie warstwy ozonowej nad tropikami. Nadal musimy radzić sobie ze zmianami klimatycznymi - mówi Chipperfield.
ZOBACZ TAKŻE:
- Tragedia była o krok, ale ruszyli z pomocą w odpowiednim momencie. Dotarli w ostatniej chwili
- Wolał rozbić luksusowe ferrari niż przejechać psa. Tragedia była o krok
- 6-latka uratowała kaczuszki, używając swojej zgrabnej rączki. Mała wielka bohaterka
- Baśniowy las naprawdę istnieje. Można poczuć się jak w bajce
- Kupiła mamie szczeniaczka, żeby nie była samotna. Totalnie ją tym rozczuliła. Niesamowita reakcja
- Oto kraje, które poradziły sobie z koronawirusem. Wymarzone na wakacje w tym roku?
źródło: newscientist.com
Następny artykuł