Ministerstwo Klimatu przeznaczy więcej pieniędzy na program dofinansowania przydomowych instalacji retencyjnych
Fot. Arkadiusz Ziołek/East News
Autor Kamila Krótka - 13 Listopada 2020

Rządowy program okazał się wielkim hitem. Mnóstwo Polaków otrzyma nawet 5 tys. złotych

Ministerstwo Klimatu poinformowało, że przeznaczy więcej pieniędzy na program dofinansowania przydomowych instalacji retencyjnych “Moja woda”. Środki mają zapewnić gwarancję wsparcia dla prawie 25 tysięcy rodzin, które złożyły wnioski. O ile wzrośnie budżet na walkę z podtopieniami czy skutkami suszy?

Jak podało dziś Ministerstwo Klimatu, dodatkowe pieniądze zostaną przekazane w ramach naboru, który był prowadzony od 1 lipca do 31 października. W ramach niego wpłynęło prawie 25 tysięcy wniosków.

Oddała dziecko do adopcji. 45 lat później jeden telefon sprawił, że nie potrafiła myśleć już o niczym innymOddała dziecko do adopcji. 45 lat później jeden telefon sprawił, że nie potrafiła myśleć już o niczym innymCzytaj dalej

Pieniądze na dofinansowanie wniosków

Ministerstwo Klimatu poinformowało, że budżet na 2020 r. Programu dofinansowania przydomowych instalacji retencyjnych “Moja Woda” ma wzrosnąć o 10,2 mln zł, czyli do prawie 115 mln. Dodatkowe pieniądze mają zapewnić realizację wszystkich wniosków wysłanych w ramach programu.

- Podjąłem decyzję, aby NFOŚiGW zwiększył budżet programu.(...) Dzięki temu nie zabraknie pieniędzy dla żadnej z prawie 25 tysięcy rodzin, które złożyły do końca października prawidłowy wniosek o dofinansowanie - oświadczył minister Michał Kurtyka.

NFOŚiGW poinformował jednocześnie, że zwiększony został też wskaźnik osiągnięcia celu projektu, jak i wskaźnik uzyskania planowanych efektów ekologicznych.

- Dzięki tym inwestycjom, uwzględniając zwiększony budżet, w gospodarstwach domowych zostanie zatrzymanych ponad 1,2 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie - wyjaśnił wiceprezes Funduszu Artur Lorkowski.

Urocza Olivia Sivielli była pierwszą Bożenką z “Klanu”. Co dziś robi i jak wygląda poprzedniczka Agnieszki Kaczorowskiej?Urocza Olivia Sivielli była pierwszą Bożenką z “Klanu”. Co dziś robi i jak wygląda poprzedniczka Agnieszki Kaczorowskiej?Czytaj dalej

Jak to wygląda w praktyce?

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia mają podnieść całkowity budżet do 114,87 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zabezpiecza przy tym finansowanie o wartości 110,2 mln zł, natomiast wojewódzkie fundusze dodatkowo kwotę 4,67 mln zł.

- Pozwoli to wydatnie odciążyć kanalizację i systemy dużej retencji, co zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku ulewnych deszczów a także przyczyni się do walki ze skutkami suszy - powiedział Artur Lorkowski.

W praktyce oznacza to, że według założeń projektu “Moja woda” każdy właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać dofinansowanie do 5 tys. zł. Nie będzie to jednak więcej niż 80 proc. kosztów budowy instalacji zatrzymującej deszczówkę.

Dopłata dotyczy zakup, montaż oraz uruchomienie instalacji, które mają pozwolić zagospodarować wody opadowe i roztopowe. Są to na przykład przewody odprowadzające wody opadowe, podziemny lub nadziemny zbiornik retencyjny, instalacja rozszączająca, oczko wodne czy elementy służące do nawadniania lub innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.

Dzisiaj grzeje:
1. W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności
2. PILNE: Andrzej Duda przeciwko "piątce dla zwierząt". Z ust prezydenta padły mocne słowa. "Absolutnie nie zgadzam się z tą ustawą"
3. Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów

Nabór trwał od 1 lipca do 31 października, a łącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska otrzymało od Polaków niemal 25 tys. wniosków.

Gdy miała 12 lat, w szkole nazywali ją “godzillą”. Po 15 latach jej zdjęcia przyprawiają o zawrót głowyGdy miała 12 lat, w szkole nazywali ją “godzillą”. Po 15 latach jej zdjęcia przyprawiają o zawrót głowyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy masz lampę solną w domu? Niestety, wiele osób nie wie, że popularna ozdoba jest śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, lepiej uważać
  2. 23 listopada Polaków obejmie nowe obostrzenie. Dotknie tysiące osób nie tylko z naszego kraju
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Urodziła się bez nóg, a dziś dokonuje niemożliwego. Przedstawiamy kobietę, której historia jest gotowym scenariuszem filmowym
  5. Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
  6. Mama usłyszała dziwne odgłosy z pokoju dziecka. Gdy zajrzała do środka, zamarła, była pewna, że stało się najgorsze
  7. Kardynał Dziwisz może trafić do więzienia? Zawiadomienie już w prokuraturze

źródło: biznes.interia.pl

Następny artykuł