Przełom w transplantologii. Wielka nadzieja dla wszystkich, którzy potrzebują przeszczepów
Przeszczepy narządów to jedna z najtrudniejszych dziedzin współczesnej medycyny. Niektórzy lekarze i naukowcy robią jednak wszystko, by ją rozwijać. I wygląda na to, że właśnie dochodzi do przełomu, bo najnowsze odkrycia przypominają te z filmów science-fiction.
Historia transplantologii w Polsce sięga lat 60. To wtedy przeszczepiono pierwszą nerkę. Później wybitne osiągnięcia w tym temacie miał kardiochirurg dr Zbigniew Religa. Jego innowacyjne podejście i śmiałe decyzje wprowadziły polską medycynę na nowy poziom. Mimo wielu lat badań i nowych odkryć ludzie nadal mają problem z przeszczepem oraz zdobyciem wielu narządów. Ale wiele wskazuje na to, że to się zmieni.
Przeszczepy z przyszłości
Nowy artykuł badawczy przytoczony w portalu goodnewsnetwork.org mówi o naukowcach, którzy stworzyli małe ludzkie wątroby z ludzkich komórek. Następnie lekarze przeszczepili je szczurom. „Planujemy zacząć od stworzenia mini ludzkich organów, które są uniwersalne”, wyjaśnia współautorka artykułu, Alejandro Soto-Gutiérrez z University of Pittsburgh. ”To zmieniłoby paradygmat transplantacji”.
Ta procedura podobna do wynalazków z filmów science fiction pozwala pobrać komórki skóry i zmodyfikować je genetycznie. Następnie niektóre z tych genów i czynników transkrypcyjnych tworzą tak zwane „pluripotencjalne komórki macierzyste”(to zdolność pojedynczej komórki do zróżnicowania się). „Pluri”, co oznacza wiele, wskazuje na jego zdolność do przenoszenia kodu genetycznego wszystkich typów narządów. Dzięki temu mogą stać się na przykład komórkami wątroby. Zaczyna się od ludzkich komórek skóry zwanych fibroblastami. W 2006 roku pionierska dziedzina edycji genetycznej doprowadziła naukowców do odkrycia, że mogą po prostu pobrać dowolną komórkę od żywego dorosłego i przekształcić ją w pluripotencjalną komórkę macierzystą.
Zmiana światopoglądu
Według Mayo Clinic liczba osób na obecnych listach oczekujących na przeszczep wątroby znacznie przewyższa liczbę dostępnych dawców wątroby. Koszt jest tak samo wysoki. Czasopismo medyczne Inverse informuje, że średni koszt przeszczepu, odpowiadający za całą procedurę, wynosi około 812 000 dolarów.
Nowe technologie zawsze obniżają koszty istniejących produktów. Wszyscy pamiętamy, jak drogie kiedyś były telewizory z płaskim ekranem. A nowy schemat produkcji narządów na zamówienie prawdopodobnie zaspokoi całe zapotrzebowanie na przeszczepy, jednocześnie obniżając koszty.
Choć fascynujące, zarazem trochę niepokojące, nauce zajęło dekadę dojście do perfekcji. Wciąż jest jednak daleka od prób na ludziach. Maleńkie narządy z ludzkich komórek działały normalnie po przeszczepieniu na szczury hodowane w celu kontroli układu odpornościowego-w przeciwnym razie ciało odrzuciłoby obcy narząd. Ta metoda i związana z nią technologia mogą umożliwić przeszczep wątroby w niepełnym wymiarze godzin, co może przedłużyć życie osób oczekujących na liście przeszczepów.
Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. Partnerka Michała Wójcika z Ani Mru-Mru ma raka. W pięć dni zebrał prawie 250 tys. zł na jej leczenie
„Długofalowym celem jest stworzenie narządów, które mogą zastąpić dawstwo narządów, ale w niedalekiej przyszłości postrzegam to jako pomost do przeszczepu”-powiedział Soto-Gutiérrez dla Inverse. „Na przykład w ostrej niewydolności wątroby możesz potrzebować chwilowego przyspieszenia czynności wątroby zamiast zupełnie nowej wątroby”.
ZOBACZ TAKŻE:
- Husky uratowały i wychowały kota. Teraz myśli, że jest dużym i dzielnym psem
- Plastikowe butelki i puszki mają być zwrotne. Nowy pomysł Ministerstwa Klimatu
- Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
- 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
- Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
- Podeszła do niewidomego bezdomnego, napisała jedno zdanie na kartce, którą trzymał. Ludzie zaczęli masowo dawać mu pieniądze
Źródło: goodnewsnetwork.org
Następny artykuł