Bezdomne psy przestały być problemem Holandii
Fot. unsplash.com/@giobartlett / unsplash.com/@jamie452
Autor Kamila Krótka - 21 Sierpnia 2020

W Holandii nie ma ani jednego bezdomnego psa. Jak oni to zrobili?

Bezdomne psy w Holandii to już nie problem, a to dzięki trzem małym krokom. Program pozwolił na wyeliminowanie kłopotu bezdomności - w tym kraju nie ma już ani jednego bezpańskiego czworonoga. Jak udało się tego dokonać?

Bezdomne psy to problem z jakim boryka się cały świat. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym globie żyje ponad 200 mln bezpańskich czworonogów. Holandia jako jedyna pokazała możliwość rozwiązania bezdomności wśród zwierząt.

Ania z Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na InstagramieCzytaj dalej

Psy w Holandii już nie są bezdomne

W Holandii nie ma już ani jednego bezdomnego psa. Kluczem do sukcesu okazał się program obejmujący trzy kroki: zmianę prawa, sterylizację oraz kampanię społeczną. Projekt został zaangażowany przez pracodawców, urzędników ds. Zdrowia Publicznego oraz aktywistów i rzeczników ds. zwierząt.

W ciągu kilku miesięcy wykastrowano ponad 75 proc. psów w Holandii. Każdego z nich poddano kompleksowej kontroli i zaszczepiono w celu uniknięcia ryzyka rozprzestrzeniania się wścieklizny i innych chorób zakaźnych. Psom następnie szukano nowych domów, a część z nich skierowano do schronisk.

Kampanie społeczne i zmiana prawa

Holenderskie władze przeprowadzili kampanię w całym kraju, która zachęcała do adopcji psów zamiast kupowania psów z hodowli. Co więcej, zmieniono prawo dotyczące ochrony czworonogów i innych zwierząt. Teraz jeśli ktoś zostałby przyłapany na łamaniu nowych przepisów, groziłaby mu grzywna nawet do 16 tys. euro. Trzeba przyznać, że to znacznie zniechęca do kupowania zwierząt bez wcześniejszego zastanowienia się nad tą decyzją.

Wdrożenie przepisów ułatwiło stworzenie specjalnej grupy zadaniowej ds. Zwierząt Domowych. Ma ona egzekwować nowe prawo i kontrolować społeczeństwo pod tym względem. Dodatkowo zdecydowano się na zwiększenie podatku od zwierząt domowych kupowanych w sklepach.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Szczerski powiedział nieprawdę o byłym prezydencie. Chodziło o wybory na Białorusi

Te wszystkie działania spowodowały, że udało się zapobiec bezdomności u zwierząt. Holandia jest zatem krajem, który powinien być przykładem dla wszystkich innych państw na świecie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniaczek błagał o ratunek żyjąc na wysypisku. Kiedy umyto go z błota, nikt nie dowierzał
  2. Przed wybuchem w Czarnobylu doszło do tajemniczego incydentu. ZSRR starannie tuszowało sprawę
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Joanna Jędrzejczyk wyznała smutną prawdę przed całą Polską. Przed laty przeżyła prawdziwy dramat, nikt nawet nie wiedział

źródło: theheartysoul.com

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł