Skarb odkryty przez badaczy z Schmidt Ocean Institute.
fot. screen Youtube - Schmidt Ocean
Autor Olga Szmańda - 2 Listopada 2020

Odkryli podwodny skarb o wysokości dwóch Pałaców Kultury. Przez 120 lat nie znaleziono niczego podobnego

Skarb natury został odkryty przez naukowców z Schmidt Ocean Institute. Badacze znaleźli u wybrzeży Australii największą na świecie Wielką Rafę Koralową. Niebywałe zjawisko fauny i flory jest samodzielnie funkcjonującą rafą, która ma wysokość ponad 500 metrów. Co ciekawe, jej wielkość przyrównać można do wysokości dwóch Pałaców Kultury i Nauki w Warszawie. Niezwykłe odkrycie przejdzie tym samym do historii.

Skarb odkryty u wybrzeża Australii to kolejne dokonanie badaczy i naukowców z Schmidt Ocean Institute. Podwodny skarb fauny i flory jest pierwszym, który został odkryty od ponad 120 lat. Całość zasług należy się tym samym naukowcom i załodze łodzi badawczej Falkor, która należy do Schmidt Ocean Institute.

Zagrał na pianinie dla niewidomego słonia. Nagrano zdumiewającą reakcję zwierzęcia, internauci są zachwyceniZagrał na pianinie dla niewidomego słonia. Nagrano zdumiewającą reakcję zwierzęcia, internauci są zachwyceniCzytaj dalej

- Istnienie tej rafy, jednej z 8 podobnie odciętych od głównego ciała WRK, odnotował 20 października dr. Robin Beaman z James Cook University podczas badań powierzchni dna morza na północ od Wielkiej Rafy Koralowej - podaje w informacji prasowej Schmidt Ocean Institute. - Każda z 8 samodzielnych raf położona jest w pobliżu przylądka York na krawędzi wychodzącej spod szelfu na którym znajduje się WRK.

Skarb fauny i flory odnaleziony po 120 latach

Po pięciu dniach od znalezienia miejsca, badacze opuścili na dno badawczego robota SuBastian. Co ciekawe, zejście naukowców pod powierzchnię wody, a właściwie ich robota, transmitowane było na żywo. Później opublikowano je na kanale na YouTube samego instytutu.

Rafa koralowa u podstawy ma około 1,5 km szerokości. Jej wysokość wynosi z kolei 500 metrów, co przyrównać można do wielkości dwóch Pałaców Kultury. Od powierzchni rafę dzieli w najwyższym punkcie około 40 metrów.

Skarb rafy koralowej został wpisany również na listę 7 innych badanych obiektów, które regularnie znajdowane są od XIX wieku. Wśród innych na liście znajduje się choćby wyspa Raine, która jest jednym z największych i najważniejszych obszarów rozwoju i gniazdowania morskich żółwi zielonych. Zwierzęta te były kolejnym ważnym odkryciem świata podwodnego.

Andrzej Grabowski przywołał Andrzej Grabowski przywołał "prorocze słowa" Dariusza Gnatowskiego. Poruszające wspomnienie o znakomitym aktorzeCzytaj dalej

- Odnalezienie wysokiej na pół kilometra rafy u brzegów przylądka York, wydawałoby się dobrze już poznanego obszaru Wielkiej Rafy Koralowej, pokazuje nam jak tajemniczy świat ukrywa się tuż za linią brzegową - tłumaczy dr. Jyotika Virmani, dyrektorka Schmidt Ocean Institute.

- Dzięki potężnym narzędziom do trójwymiarowego mappingu będziemy w stanie lepiej zrozumieć tę nową rafę i jej rolę w ekosystemie WRK - dodaje dr. Jyotika Virmani.

Wyprawa ekspedycyjna, która składa się z naukowców i badaczy podwodnego świata potrwa do 17 listopada 2020 roku. Naukowcy zaczną badać znalezione miejsce i opiszą dokładnie jego najbardziej skrywane tajemnice.

Dzisiaj grzeje:
1. Wielki bank zdecydował się poprzeć strajkujące kobiety. Piękne zachowanie władz i pracowników instytucji
2. Łódź. Ktoś zakleił szczelnie karton i porzucił w krzakach. Zawartość tajemniczego pudełka przeraziła inspektorów
3. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest

Naukowa ekspedycja “The Northern depths of the Great Barrier Reef” tym samym zajmie się sporządzeniem kolejnych danych dotyczących mapy dna morskiego. Rzeczone mapy powstają w oparciu o pozyskiwane przez instytut dane. Następnie są one udostępnione przez australijski serwis AusSeabed. Niezwykły skarb fauny i flory przeszedł tym samym do historii podwodnych znalezisk.

Zobaczcie wideo przedstawiające niezwykły skarb:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ukryta kamera zarejestrowała, co pies robi z kotem, gdy właściciele wychodzą z domu. Nie mogli uwierzyć
  2. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  3. Bank wyszedł z inicjatywą, z której skorzystają tysiące Polaków. "Odpowiedzialność za Polskę i Polaków jest wpisana w naszą misję i strategię"
  4. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  5. Joanna Jabłczyńska uciekła z Warszawy. Fani nie dowierzają, dla kogo porzuciła wielkomiejskie luksusy
  6. Jak przygotować się na wizytę u weterynarza w dobie koronawirusa? Uwaga, właściciele zwierząt nie mogą ignorować nowych obostrzeń

39 tys. osób otrzyma bony w kwocie do 700 złotych. Lidl i Kaufland przygotowały prezent na zbliżające się święta39 tys. osób otrzyma bony w kwocie do 700 złotych. Lidl i Kaufland przygotowały prezent na zbliżające się świętaCzytaj dalej

Źródło: national-geographic.pl

Następny artykuł