Irlandczycy umożliwi wiernym modlitwę na stadionie.
Fot. Unsplash / Remi Muller
Autor Bartosz Wróblewski - 14 Sierpnia 2020

Nie mieli gdzie się modlić. Miasto udostępniło im więc stadion, by mogli zachować dystans społeczny w trakcie obrzędów religijnych

Stadion okazał się idealnym rozwiązaniem dla wiernych z Dublina, dla których - ze względu na izolację - brakowało miejsca w świątyniach. Irlandczycy pokazali, co to znaczy solidarność i tolerancja religijna, a zarazem zaproponowali znakomite rozwiązanie palącego problemu, który dotyczy wielu mieszkańców dużych miast na całym świecie.

Stadion sportowy Croke Park w Dublinie otworzył swoje podwoje dla muzułmanów z okazji Święta Ofiarowania. Dzięki tej inicjatywie wierzący z Dublina po raz pierwszy od czasu ogłoszenia restrykcji z racji koronawirusa mogli z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa zgromadzić się na świątecznej modlitwie.

Koniec z paleniem w miejscach publicznych. Zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, więc władze Hiszpanii podjęły decyzjęKoniec z paleniem w miejscach publicznych. Zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, więc władze Hiszpanii podjęły decyzjęCzytaj dalej

Stadion dla wiernych

Stadion Croke Park to czwarty pod względem pojemności stadion w Europie i symboliczne miejsce dla Dublina i całej Irlandii. Początkowo organizatorzy mieli nadzieję, że w piątkowym wydarzeniu weźmie udział 500 wiernych. Jednak gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków COVID-19 w Irlandii opóźnił oczekiwane złagodzenie restrykcji na wydarzenia masowe. Ostatecznie na modlitwę na stadionowej murawie wpuszczono 200 osób.

Dla wielu muzułmanów piątkowa modlitwa na stadionie była ważnym symbolem i okazją do uczczenia swojej podwójnej tożsamości. Jak wskazywali modlący się, są jednocześnie muzułmanami i Irlandczykami, i są z tego dumni.

„al-Kaaba to serce muzułmańskiego świata” - powiedziała Karen Kirwan, współorganizatorka wydarzenia. „A Croke Park to serce kraju dla wszystkich Irlandczyków. To właśnie dlatego tak nas tam ciągnie” - dodała.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Białoruskie media chwalą się gratulacjami z Polski dla Łukaszenki. To oficjalne gratulacje polskich władz?

Jednocześnie z odbywającą się modlitwą muzułmańską przed stadionem odbyła się demonstracja środowisk chrześcijańskich, anty-muzułmańskich i anty-imigracyjnych. Kilkadziesiąt osób z różańcami i transparentami zgromadziło się, aby wyrazić swoje niezadowolenie z racji zorganizowania muzułmańskiej modlitwy na stadionie, który jest ważnym symbolem w irlandzkiej tożsamości. Protestujący wypowiadali się, że dla nich modlitwa muzułmańska na stadionie Croke Park jest wyrazem “ataku” na chrześcijańską kulturę Irlandii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tatry. Skandaliczne zachowanie turysty. Zabrał przerażonego psa na Orlą Perć (WIDEO)
  2. Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły ocean
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Ogromna tragedia w górach. Nie żyje polski sportowiec, miał tylko 27 lat

Źródło: Facebook - Islamista

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł