Wiedza do tej pory była przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie
Fot. flickr.com/photos/latteda
Autor Kamila Krótka - 29 Czerwca 2020

Sekretną wiedzę przekazywali ustnie. Zaczęli wymierać, więc ją spisali i wydali niebywale cenną księgę

Wiedza tajemna to jeden ze znaków rozpoznawczych plemion zamieszkujących tereny lasów deszczowych w Ameryce Południowej. Dzięki temu, że to dziedzictw własnie zostało spisane w jedynej w swoim rodzaju encyklopedii, z dobrodziejstw tradycyjnej medycyny będą mogli korzystać potomkowie członków plemienia Matsés. I nie tylko oni.

Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie była do tej pory dla Matsés jedną z najważniejszych tradycji. Ze względu na chęć zachowania dziedzictwa tego ludu, zdecydowano się spisać wartościowe informacje. Plemię jest bowiem coraz mniej liczne. Gdyby kiedyś wyginęło, mogłoby to oznaczać, że ich wiedza przepadnie na zawsze.

Przerobił kultowego garbusa w niesłychanie stylowy pojazd. Zdjęcia jak z innej epokiPrzerobił kultowego garbusa w niesłychanie stylowy pojazd. Zdjęcia jak z innej epokiCzytaj dalej

Wiedza zamknięta w encyklopedii

Plemię Matsés od pokoleń zamieszkuje tereny Brazylii i Peru. Dzięki tradycyjnym recepturom, które mieszkańcy przekazują sobie z ojca na syna, mogą cieszyć się doskonałym zdrowiem. Jednak z każdym kolejnym pokoleniem ich wiedza staje się coraz mniej kompletna. Dlatego wybrano pięciu szamanów, aby opisali każdą używaną od wieków roślinę leczniczą i jej własciwości.

Encyklopedię spisywano dwa lata. Stanowi ona jedyne dzieło napisane w ojczystym języku plemienia Matsés. Nie ma planu, by tłumaczyć książkę na języki obce – angielski czy francuski. Encyklopedia została stworzona wyłącznie dla przyszłych pokoleń rdzennej ludności, która od teraz będzie mogła czerpać ze starożytnej wiedzy jeszcze więcej i stanie się to łatwiejsze.

Pomoc w stworzeniu księgi

Spisanie księgi było możliwe dzięki wsparciu organizacji non-profit Acate Amazon Conservation. Jej celem jest przede wszystkim pomoc rdzennym ludom Amazonii, a także ochrona lasu deszczowego.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Lecznicze rośliny udało się opisać mimo sceptycznej postawie pracowników rządowych i misjonarzy. Ci zaprzeczali teorii, jakoby wiedza starożytnych zielarzy ma podstawy medyczne i nadaje się do leczenia chorób. Być może szamani spisując księgę, udowodnili im swoją rację.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródło: historykon.pl

Następny artykuł