WOŚP w tym roku będzie wyglądało zupełnie inaczej
fot. East News - Jakub Kaminski
Autor Olga Szmańda - 3 Stycznia 2021

WOŚP 2021 inny niż co roku, ale Jurek Owsiak nie zawodzi. Zdradził, co ulegnie zmianie

WOŚP w tym roku będzie wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Mimo obecnej sytuacji w kraju związanej z pandemią COVID-19, pomysłodawca akcji charytatywnej obiecał nam kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórka, która co roku odbywa się na początku stycznia, została przeniesiona na 31 stycznia 2021 roku. Jurek Owsiak opowiedział portalowi party.pl o planach na tegoroczny 29. Finał WOŚP.

WOŚP (Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy) co roku organizuje huczną imprezę, na której zbiera fundusze na wybrany przez siebie cel. Akcja charytatywna stworzona i organizowana przez Jurka Owsiaka prowadzi: “działalność w zakresie ochrony zdrowia polegającą na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

Spośród znanych form działalności WOŚP tą najbardziej rozpoznawalną jest coroczna, ogólnopolska impreza o charakterze rozrywkowo-medialnym. Jej oficjalna nazwa to Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To właśnie wtedy Jurek Owsiak z setkami wolontariuszy prowadzi największą w roku zbiórkę na wybrany przez fundację cel.

Jednym z podstawowych elementów WOŚP jest Finał Wielkiej Orkiestry. W dniu zakończenia zbiórki odbywają się na terenie kraju oraz poza nim koncerty muzyczne i zbiórki, z których dochód przekazywany jest na wyznaczony w danym roku cel Fundacji WOŚP.

Podczas corocznego ogólnoświatowego finału organizowane są imprezy kulturowe, muzyczne i rozrywkowe. Jedną z form przynoszącą największe coroczne datki są publiczne “zbiórki do puszki”, za które odpowiadają wolontariusze. Wszystkie zebrane przez ochotników pieniądze przeznaczane są na z góry ustalony w danym roku cel, który ma ścisły związek z ochroną zdrowia szczególnie najmłodszych pacjentów.

Ona ma 85 lat, on jest o 40 lat młodszy. Na parkiecie nie mają sobie równych, wideo powala na kolanaOna ma 85 lat, on jest o 40 lat młodszy. Na parkiecie nie mają sobie równych, wideo powala na kolanaCzytaj dalej

Jurek Owsiak

WOŚP 2021 - jak będzie wyglądać 29. Finał?

Ze względu na panującą w kraju epidemię COVID-19 Jurek Owsiak został zmuszony do zmiany terminu corocznej imprezy i wielkiego Finału WOŚP. Niestety narodowa kwarantanna, która potrwa do 17 stycznia, znacznie utrudniła działalność fundacji.

Nowe obostrzenia związane z zakazem zgromadzeń powyżej pięciu osób postawiły przed Jurkiem Owsiakiem wyzwanie, któremu musi sprostać. Początkowo 29. Finał WOŚP zaplanowany był na niedzielę 10 stycznia 2021 roku. Wobec tego portal party.pl postanowił zapytać organizatora akcji o nowe rozwiązania dotyczące nadchodzącej kwesty.

- Jesteśmy tak skonstruowani, że wszystkie przeciwności bierzemy na klatę i natychmiast szukamy dobrych rozwiązań - powiedział portalowi party.pl Jurek Owsiak.

Jurek Owsiak w rozmowie z portalem party.pl wyjaśnił, jak w tym roku będzie wyglądał kolejny Finał ogólnopolskiej akcji charytatywnej. Dodatkowo wyjawił nową datę 29. Finału oraz zdradził wiele szczegółów, na które wszyscy czekali z niecierpliwością. Jurek Owsiak postanowił również, że przeniesie ogólnopolskie kwestowanie na 31 stycznia 2021 roku.

- W tym roku mamy pracy, że ho, ho! Zawsze coś takiego zdarzy się przed Finałem, że staję do walki w pełnej gotowości. Pamiętam, jak kilkanaście lat temu, kiedy Polskę nawiedziły powodzie, zmieniliśmy termin naszego Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Impreza się odbyła, mało tego! Nowy termin okazał się bardzo, bardzo dobry. 31 stycznia zbieramy pieniądze dla dzieciaków na laryngologii, otolaryngologii i na diagnostykę głowy. Graliśmy na ten cel 13 lat temu i od tego czasu oddziały dziecięce nie dostały nowego sprzętu, a stary się już zużył. Chodzi nam o zakup nowego technologicznie sprzętu z najwyższej półki do endoskopii, RTG i USG - wyjaśnia "Party" Jurek Owsiak.Jurek Owsiak

Jurek Owsiak doskonale przygotował 29. Finał WOŚP

Organizator WOŚP został też zapytany o sumy corocznych zbiórek. Portal party.pl dowiedział się, czy Jurek Owsiak nie boi się, że w tym roku z powodu pandemii koronawirusa, nie pobije on kolejnego rekordu.

- W ostatnim roku zebraliśmy około 186 mln złotych, ale ja dobrze wiem, że dziś ludzie mają mniej pieniędzy. To dla wszystkich trudny czas. Ale nawet przed pandemią tak w głębi serca czułem, by nie mówić o rekordach, bo jak go nie pobijemy, to co? Mamy spakować manatki? W sporcie jest podobnie – jak przybiegniesz czwarty, to tylko sekundy dzielą cię od pierwszego miejsca. My zbieramy już tak wielkie sumy, że rekord schodzi na dalszy plan - uspokaja Jurek Owsiak.

Jurek Owsiak opowiedział portalowi party.pl również o obowiązujących zabezpieczeniach dla wszystkich wolontariuszy, którzy zaangażowani są w akcję charytatywną. Organizator WOŚP zapewnił, że każdy z jego sztabu wyposażony będzie w maseczki i płyny dezynfekujące. Na ten cel Jurek Owsiak pozyskał dodatkowych sponsorów.

Dodatkowo wyjaśnił, że rekomenduje swoim wolontariuszom noszenie gumowych rękawiczek i utrzymywanie możliwie jak największego dystansu społecznego. W ten sposób Jurek Owsiak udowodnił, że pandemia COVID-19 nie powstrzyma go przed corocznym Finałem, który każdego roku znacząco wspiera polską służbę zdrowia.

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

Źródło: party.pl

Następny artykuł