Andrzej Duda z inicjatywą?
Fot. Piotr Molecki/East News
Autor Kamila Krótka - 30 Października 2020

Jest nadzieja na dialog w sprawie przepisów aborcyjnych. Inicjatywa prezydenta wskazuje na jedno

Andrzej Duda i jego zdanie na temat kompromisu aborcyjnego jest wyraźnie odmienne od postawy, jaką reprezentuje reszta obozu rządzącego. Wszystko wskazuje na to, że prezydent chce wypracować nowe przepisy i być może właśnie nastąpił moment rozpoczęcia dialogu w tej sprawie.

Jak przekonuje Michał Dworczyk, szef KPRM, inicjatywa Andrzeja Dudy może stanowić kamień milowy na drodze dialogu w sprawie nowych przepisów aborcyjnych. Czy to oznacza, że spór między Trybunałem Konstytucyjnym a protestującym społeczeństwem może zostać załagodzony?

Dziś mija 55 lat od teatralnego debiutu Elżbiety Starosteckiej. Szczere wyznanie aktorki na temat poczucia spełnieniaDziś mija 55 lat od teatralnego debiutu Elżbiety Starosteckiej. Szczere wyznanie aktorki na temat poczucia spełnieniaCzytaj dalej

Inicjatywa Andrzeja Dudy może wiele zmienić

Pytanie, jakie stawia portal bezprawnik.pl, brzmi: “Jak dokładnie taka inicjatywa prezydenta miałaby wyglądać?”.

Na pierwszy rzut oka miałaby zakończyć się ona nowym kompromisem, jak przekonuje Michał Dworczyk. Z jednej strony chroniłoby one dzieci, na przykład z zespołem Downa, a z drugiej nie narażało kobiet na cierpienie.

Według Michała Dworczyka mamy zatem do czynienia z pierwszym krokiem do rozpoczęcia dialogu, koniecznego w obecnej sytuacji. Pytanie brzmi: czy jest to możliwe?

Andrzej Duda mimo odmiennej postawy nie wyraża jak na razie konkretnej chęci porozumienia. Problem leży też w zachowaniu członków Prawa i Sprawiedliwości, jeszcze mniej chętnej do prowadzenia dialogu - podkreśla portal bezprawnik.pl.

“Rolnik szuka żony”: śmiałe wpisy Marty Manowskiej na temat wyroku TK. Prezenterka nie boi się mieć własnego zdania“Rolnik szuka żony”: śmiałe wpisy Marty Manowskiej na temat wyroku TK. Prezenterka nie boi się mieć własnego zdaniaCzytaj dalej

Zdanie społeczeństwa

Sondaż Kantar dla Gazety Wyborczej wskazuje, jakiego zdania jest dziś polskie społeczeństwo.

Całkowity zakaz aborcji popiera 11 proc. Polaków, 22 proc. z nich dopuszczałoby legalną aborcję do 12 tygodnia ciąży, a aż 62 proc. za najlepsze rozwiązanie uważa legalne przerywanie ciąży w określonych przypadkach. Natomiast prawo do decyzji o usunięciu ciąży w przypadku trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu popiera 59 proc. badanych osób.

Dzisiaj grzeje:
1. Wielki bank zdecydował się poprzeć strajkujące kobiety. Piękne zachowanie władz i pracowników instytucji
2. Ogromny pies berneński co noc zakrada się do pokoiku dziecka. Rodzice pokazali nagranie
3. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest

Nie wiadomo jednak czy prezydent Andrzej Duda odważy się przeciwstawić partii i posłuchać głosu większości społeczeństwa. Oby jego inicjatywa faktycznie okazała się przełomowa w obecnej sytuacji.

Warszawiacy przygotowali niespodziankę dla osób biorących udział w proteście. Niezwykła mobilizacja uczestników strajkuWarszawiacy przygotowali niespodziankę dla osób biorących udział w proteście. Niezwykła mobilizacja uczestników strajkuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki zaatakowany przez właścicieli. Nie spodziewali się, że zapukają do ich drzwi
  2. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  3. 8-letni Mikołaj znalazł sposób na zmniejszenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nowy pomysł zachwycił klientów warszawskiej galerii
  4. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  5. “Rolnik szuka żony”: Mateusz zamieścił wymowny komentarz na profilu Martyny. Miły gest wzbudził uwagę internautów
  6. Zapadła ostateczna decyzja. Ministerstwo Turystyki ugięło się pod naciskiem aktywistów, nadchodzi wielka zmiana
  7. Czarny kot zaginął. Właściciel po 5 latach otrzymał wiadomość i ugięły się pod nim nogi

źródło: bezprawnik.pl

Następny artykuł