Anna Dymna kończy 69 lat
Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska/East News
Autor Kamila Krótka - 20 Lipca 2020

Anna Dymna ma urodziny. Nie zgadniecie które. Za jakie role ją uwielbiamy?

Anna Dymna kończy dziś 69 lat. Znana i podziwiana aktorka przyszła na świat 20 lipca 1951 roku. Za które role kochają ją Polacy? Czym zajmuje się poza pracą na planie?

Anna Dymna ma na swoim koncie wiele wspaniałych i niezapomnianych ról, które przyniosły jej uznanie krytyków i ogromną sympatię widzów. Różnorodne postaci, w które się wcielała, sprawiły, że aktorka wciąż zajmuje wyjątkową rolę w sercach wielu widzów.

Jacek Kurski"Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny politykaCzytaj dalej

Anna Dymna i jej najlepsze role

Aktorka najbardziej zasłynęła rolą Ani Pawlakówny w filmie “Nie ma mocnych” (1974) w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, drugiej części trylogii kultowego filmu “Sami swoi” (1967). Wcieliła się tam w postać Ani Pawlakówny, wnuczki Pawlaka (Wacław Kowalski) i Kargula (Władysław Hańcza). Pawlak jest już starszy niż w pierwszej części, ale zdrowie nie pozwala mu na zachowanie swojej ziemi. Nie chce, aby trafiła ona w obce ręce, dlatego zastanawia się nad przekazaniem ziemi swojej wnuczce, osiemnastoletniej Ani. To początek intrygi, która polega na zaplanowaniu jej małżeństwa z młodym technikiem rolnictwa.

Uznanie przyniosła jej też rola w serialu “Królowa Bona” oraz filmie “Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” (1982), reż. Janusz Majewski. Dymna stworzyła tam wyjątkową kreację Barbary Radziwiłłówny. Film opowiada historię miłości pięknej Barbary i Zygmunta Augusta (Jerzy Zelnik). Niestety, związkowi sprzeciwia się matka króla (Aleksandra Śląska)

Niezapomnianą rolą Anny Dymnej była też postać Małgorzaty z serialowej ekranizacji dzieła “Mistrza i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Woland (Gustaw Holoubek) spotyka Berlioza (Igor Przegrodzki) oraz poetę działającego pod pseudonimem “Bezdomny” (Jan Jankowski). W szpitalu poznaje Mistrza (Władysław Kowalski), który z kolei potem zakochuje się w pięknej Małgorzacie.

A to tylko niewielki wycinek spośród wielu wspaniałych ról, które przyniosły popularność pani Annie Dymnej. Poza tymi wyróżnionymi nie można także zapomnieć o wybitnych kreacjach w takich produkcjach, jak:

 • “Szerokiej drogi, kochanie'' (1971)
 • ''Janosik'' (1974)
 • ''Trędowata'' (1976)
 • ''Kochaj albo rzuć'' (1977)
 • ''Do krwi ostatniej…'' (1978)
 • ''Znachor'' (1981)
 • ''Śmierć jak kromka chleba'' (1994)
 • ''Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem'' (2003)
 • ''Skazany na bluesa'' (2005)
 • ''S@motność w sieci'' (2006)
 • ''Dzień babci'' (2015).

Dzisiaj grzeje:
1. Wiele osób do samego końca walczyło o jej życie. Niestety, choroba zebrała nieubłagane żniwo
2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
3. Tęczowa flaga na pomniku Chrystusa w Warszawie. Profanacja czy manifest

Działalność charytatywna Anny Dymnej

Poza aktorstwem Anna Dymna poświęca się także działalności charytatywnej, co również przysparza jej wiele sympatii i popularności. Wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz fundacje takie jak ''Mam Marzenie'' i ''Nuta Nadziei''. W 2003 roku założyła własną fundację “Mimo Wszystko”, której zadaniem jest pomoc osobom z niepełnosprawnością na terenie całego kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Pilne: trwają poszukiwania. Jest oficjalny komunikat
 2. Dziecko zostało samo z opiekunką, kiedy zaczęło krzyczeć. Kot rzucił się na pomoc
 3. Unieważnili uchwałę "anty-LGBT". Miażdżący wyrok sądu. Po raz pierwszy w Polsce
 4. Policjanci przygotowali posiłek dla pięciorga dzieci, których matka została zabrana do szpitala
 5. Zgubiła pierścionek zaręczynowy w ogrodzie. Znalazła go po 13 latach na marchewce
 6. Wydawało się, że Polacy są na kolanach. Biało-czerwoni odwrócili losy meczu i pokonali Niemców


źródło: gazeta.pl

Następny artykuł