Delfiny potrafią być doskonałymi opiekunami dla swojego potomstwa
Fot. unsplash.com/@brandon_sok
Autor Kamila Krótka - 2 Lipca 2020

Delfiny "śpiewają" swoim młodym i nadają im imiona. Nie przestają zadziwiać i zachwycać

Delfiny wciąż zadziwiają nas swoją inteligencją. Wyniki badań pokazały, że te niezwykle inteligentne zwierzęta potrafią w wyjątkowy sposób dbać o swoje potomstwo. Pod tym względem wydają się niezwykle podobne do ludzi.

Delfiny komunikują się ze sobą za pomocą charakterystycznych gwizdów, które mogą przypominać śpiewanie. Tym razem naukowcy, którzy je badają, skupili się na konkretnym rodzaju wydawanych przez nie odgłosów.

Oblał jej twarz kwasem, myśleli, że oszpecił ją na zawsze. Jak wygląda 4 lata po ataku?Oblał jej twarz kwasem, myśleli, że oszpecił ją na zawsze. Jak wygląda 4 lata po ataku?Czytaj dalej

Delfiny i ich młode

Naukowcy odkryli, że delfiny zwracają się do swojego potomstwa, posługując się konkretnymi dźwiękami. Udało się też ustalić, że specjalne gwizdy kierują również do jeszcze nienarodzonych młodych. Robią to już kilka miesięcy przed porodem.

- Istnieje hipoteza, że jest to część procesu wpajania. Obserwujemy zjawisko, że w ostatnim trymestrze ciąży ludzkie niemowlęta uczą się i preferują głos matki. Nie wiemy, czy tak samo jest w przypadku delfinów, ale może to być coś podobnego - tłumaczyła Ames podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Ulubiony głos matki

Być może podobnie jak w przypadku ludzi, delfiny w ostatnim trymestrze ciąży uczą się rozpoznawać głos matki. Aby się o tym przekonać, naukowcy przeprowadzili badania w parku rozrywki Six Flags Discovery Kingdom w Vallejo w Kalifornii. Nagrali 80 godzin odgłosów delfinów na dwa miesiące przed i dwa tygodnie po porodzie. Okazało się, że samica w ciąży wydaje nowy gwizd, pojawiający się częściej w okolicach porodu. Natomiast po porodzie gwizd był już używany o wiele rzadziej.

Dzisiaj grzeje: 1. Wygrali wozy strażackie za wysoką frekwencję wyborczą. Jest lista gmin
2. Oblał jej twarz kwasem, myśleli, że oszpecił ją na zawsze. Jak wygląda 4 lata po ataku?

Co więcej, inne delfiny znajdujące się w towarzystwie ciężarnej zachowywały się o wiele ciszej niż zwykle. Zdaniem naukowców mogło to zapobiec pomyleniu przez młode ich głosów z głosem matki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kultowe sprzęty i symbole PRL, za którymi tęsknimy. Jak wiele pamiętacie?
  2. Koniec kwarantanny. Ale nie dla wszystkich
  3. 9-latek pomylił trasę, przypadkiem wziął udział w wyścigu na 10 kilometrów i go wygrał
  4. Urodziła dziecko w korku na Wisłostradzie. Pomogła jej policja
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała nowego członka rodziny. Razem z mężem są bardzo szczęśliwi
  6. Są tylko dwa takie miejsca na świecie. Jedno z nich w Polsce. Niesamowite

źródło: tvnmeteo.tvn24.pl

Następny artykuł