Delfiny wracają do dawno nie odwiedzanych siedlisk
Fot. Unsplash / Nick Dunn
Autor Kamila Krótka - 5 Lipca 2020

Koronawirus sprzyja morskiej faunie

Zwierzęta pojawiające się na ulicach miast już od początku pandemii koronawirusa wywołują u nas uśmiech, jak i lekkie niedowierzanie. Dzięki nieobecności turystów, w ostatnim czasie w pobliżu Tajlandii dostrzeżono również zagrożony gatunek delfina.

Delfin butlonosy (Tursiops) jest najpopularniejszym spośród 40 gatunków delfinów. Znaleźć go można we wszystkich wodach świata. Niepokoi fakt, że uznaje się je za zwierzęta bliskie zagrożenia lub najmniejszej troski. Pocieszająca jest jednak wiadomość, że delfiny te pojawiły się u wybrzeży Wysp Similan na południe od Tajlandii. Wyspy te słyną z jednych z najczystszych wód oceanu oraz najpiękniejszych plaż tego rejonu.

Tęcza rozlała się na całe niebo. Niezwykłe zjawisko uchwycone na zdjęciuTęcza rozlała się na całe niebo. Niezwykłe zjawisko uchwycone na zdjęciuCzytaj dalej

Środowisko naturalne w czasie pandemii

Każdego roku Wyspy Similan zamykane są w okresie od połowy maja od października, co ma pozwolić naturze na odrodzenie po sezonie turystycznym. Pandemia jednak spowodowała, że zamknięto je już w marcu.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać ponad 50 delfinów butlonosych na terenie Parku Narodowego na Wyspach Similan. Jego autorem jest Pongsatorn Kaewnikom, strażnik Parku. Jak relacjonuje Kaewnikom, nigdy dotąd nie udało mu się zobaczyć tak dużej grupy tego gatunku.

- Z powodu mniejszej liczby turystów i ruchu na morzu spowodowanego obostrzeniami związanymi z koronawirusem w ostatnich miesiącach zwierzęta mogą funkcjonować bez obawy, że ich spokój zostanie zakłócony. Dlatego zaczęły pojawiać się częściej - dodaje Kongkiat Kittiwatanawong, dyrektor instytutu badawczego Centrum Biologii Morskiej Phuket.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. Partnerka Michała Wójcika z Ani Mru-Mru ma raka. W pięć dni zebrał prawie 250 tys. zł na jej leczenie

W stosunku do poprzedniego roku, pandemia koronawirusa w Tajlandii spowodowała spadek turystyki w marcu o ponad 76 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oddali suczkę do schroniska zaraz po tym, jak urodziła szczeniaki. Psia mama nie może przestać płakać
  2. Plastikowe butelki i puszki mają być zwrotne. Nowy pomysł Ministerstwa Klimatu
  3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
  4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
  5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
  6. Podeszła do niewidomego bezdomnego, napisała jedno zdanie na kartce, którą trzymał. Ludzie zaczęli masowo dawać mu pieniądze

źródło: tvn24.pl

Następny artykuł