Mazury ponownie odkryły swoje niezwykłe tajemnice
fot. pixabay.com - fsHH
Autor Olga Szmańda - 3 Października 2020

Na Mazurach odkrył skarb sprzed wieków. Nawet się nie spodziewał, że przedmiot może być wyjątkowo cenny

Mazury ponownie pokazały, ile mają do zaoferowania odwiedzającym je turystom. Niejednokrotnie region oblegany jest przez odwiedzających ze względu na malownicze widok, piękne jeziora i zapierającą dech w piersiach faunę i florę. Tym razem na pięknych Mazurach doszło jednak do niebywałego odkrycia. Nikt nie spodziewał się, że region typowo turystyczny może skrywać w sobie historyczne zagadki. Okazuje się, że można znaleźć tam nie tylko zabytki z okresu II Wojny Światowej, ale także wcześniejszych lat. Na jedno z takich znalezisk natrafił mieszkaniec Starych Kiejkut.

Mazury od lat uważane są za jedno z najcudowniejszych miejsc w Polsce. Rok w rok odwiedzają je setki turystów, którzy chcą zasmakować nietkniętej przez człowieka przyrody lub wylegiwać się nad brzegiem monumentalnych jezior. Mazury znane są także ze swojego wkładu w historię Polski. Niejednokrotnie odwiedzający to miejsce mogą zauważyć liczne historyczne pamiątki z okresu II Wojny Światowej. Tym razem doszło jednak do odkrycia artefaktu z znacznie wcześniejszego okresu.

Pan młody wybiegł z własnego wesela. Gdy goście poznali powód ucieczki, osłupieli ze zdumieniaPan młody wybiegł z własnego wesela. Gdy goście poznali powód ucieczki, osłupieli ze zdumieniaCzytaj dalej

Według informacji podanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie, po pierwszych badaniach miejsca, w którym doszło do odkrycia można uznać, że zapinka pięciopalczasta typu „wólka prusinowska” pochodzi z okresu wędrówek ludów. O niebywałym odkryciu Konserwatora Zabytków poinformowano z ramienia “działań prowadzonych przez Komendę Powiatową Policji w Szczytnie”. Odkrycie zostało znalezione w trakcie prac budowlanych ogrodzenia. Jeden z mieszkańców Starych Kiejkut z powiatu szczycieńskiego odkopał zapinkę, która pochodzi z okresu wędrówek ludów. Według badaczy przedmiot może być nawet z IV wieku. Odnaleziona zapinka ma zaledwie kilka centymetrów i zrobiona jest z metalu. Najciekawszym elementem odkrycia jest fakt, że zachowała się w całkiem dobrym stanie.

Mazury ponownie ujawniły swoje tajemnice

Mężczyzna, który dokonał rzeczonego odkrycia zrobił to podczas prac remontowych ogrodzenia. Niestety z początku nie wiedział co takiego odnalazł. Tym samym postanowił skontaktować się z innym odkrywcami za pomocą portalu dla poszukiwaczy. Wpis mężczyzny odnotowali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i powiadomili o odkryciu kolejne władze. Co ciekawe, policja podaje do wiadomości, że mężczyzna, który odkrył zapinkę nie miał złych intencji. Nie chciał jej sprzedać czy tym bardziej się na niej wzbogacić. Był jedynie ciekaw informacji dotyczących swojego nietypowego znaleziska.

Dzisiaj grzeje:
1. Na Mazurach odkrył skarb sprzed wieków. Nawet się nie spodziewał, że przedmiot może być wyjątkowo cenny
2. Husky został zaatakowany z obu stron. Nie mógł opędzić się od nachalnych adoratorów, wideo
3. Zobaczyła łapki kota i natychmiast zainterweniowała. Nigdy wcześniej nie spotkała się z podobnym zjawiskiem

Zabytki, które znajdowane są w Wólce Prusinowskiej mają ogromne znaczenie dla historii Polski. Dzięki takim artefaktom badaczom łatwiej jest ustalić obraz dziejów okresu wędrówek ludów. Archeolodzy nadal bardzo słabo znają tamten okres.

Mazury i ich odkrycie

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszyscy myśleli, że pies wraca na grób swojego pana. Gdy poznali prawdę, musieli natychmiast zareagować
  2. Kot zatrzasnął na balkonie dwóch mężczyzn. Interweniowały dwa zastępy straży
  3. "Ślub od pierwszego wejrzenia": Asia podzieliła się pozytywną wiadomością. Uczestniczka programu w końcu się doczekała
  4. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich
  5. Urodziła dziecko w wieku 66 lat. Jak matka z córką wyglądają po 15 latach?
  6. W wielu województwach zawyją dziś syreny alarmowe. Wiemy dlaczego

Źródło: onet.pl

Następny artykuł