Media przed sądem w Nowym Jorku, proces Harveya Weinsteina
Fot. eastnews.pl ; Rex Features
Autor Olga Szmańda - 3 Lipca 2020

Ofiary molestowania dostaną 19 milionów dolarów. Zapadł wyrok w głośnej sprawie

Molestowanie to częste zjawisko w branży filmowej. Sprawa tego mężczyzny zapoczątkowała głośną akcję #MeToo, dzięki której na światło dziennie wyszło wiele kontrowersyjnych zachowań. Wreszcie zapadł wyrok w głośnej sprawie.

Molestowanie to dramat dla każdej ofiary. Kobiety krzywdzone przez Harveya Weinsteina przeżyły horror, ale sprawiedliwość wreszcie została wymierzona. Jakie rozstrzgnięcia zapadły w jednym z najgłośniejszych dochodzeń ostatnich lat?Harvey Weinstein

Molestowanie a kara

Kobiety, które zostały skrzywdzone przez Harveya Weinsteina, uzyskały na podstawie ugody około 19 milionów dolarów. Mężczyzna skazany pod koniec lutego na 23 lata więzienia, usłyszał kolejne decyzje w swojej sprawie. Potentat filmowy został oskarżony i skazany za próbę odbycia aktu seksualnego z asystentką Mimi Haleyi oraz za gwałt na wtedy początkującej aktorce Jessice Mann. Mężczyźnie groziło za to 3 i 20 lat pozbawienia wolności. Finalnie łączny wyrok to 20 lat pozbawienia wolności. Po zwolnieniu, przez pięć lat będzie musiał poddawać się przymusowemu nadzorowi policji. Będzie również zarejestrowany jako przestępca seksualny.

Molestowanie nie jest do wyceny

Finalizacja płatności na razie jest zatwierdzana przez sąd okręgowy. Spowodowane jest to dwoma odrębnymi pozwami. Jeden z nich jest przeciwko Harveyowi Weinsteinowi, Bobowi Weinsteinowi i The Weinstein Company, który został złożony w lutym 2018 r. przez biuro Prokuratora Generalnego. Drugi zupełnie inny to pozew zbiorowy z listopada 2017 roku. Stworzony przez grupę kobiet zmuszanych, napadniętych i molestowanych seksualnie przez mężczyznę. Ofiary byłego potentata filmowego otrzymały informacje o przyznanej im kwocie. Jest to 18 875 000 dolarów, zawarte w formie ugody pozwu zbiorowego.

Jessica Mann i Dawn Dunning

Kobiece wsparcie

Dzisiaj grzeje: 1. Wygrali wozy strażackie za wysoką frekwencję wyborczą. Jest lista gmin
2. Oblał jej twarz kwasem, myśleli, że oszpecił ją na zawsze. Jak wygląda 4 lata po ataku?

Kiedy płatność zostanie zaakceptowana przez sąd, utworzy się fundusz na rzecz ofiar. Ma to umożliwić poufne uzyskanie wsparcia finansowego w ramach ugody, dla kobiet, które zostały skrzywdzone przez Weinsteina.Jak mogliśmy usłyszeć prokurator generalna Letitia James: „ Po całym tym nękaniu, groźbach i dyskryminacji, ci, którzy przeżyli, otrzymują wreszcie trochę sprawiedliwości. […] Przez ponad dwa lata moje biuro walczyło niestrudzenie w dążeniu do sprawiedliwości dla tych kobiet (...). Ta umowa jest wygraną dla każdej kobiety, która doświadczyła molestowania seksualnego, dyskryminacji, zastraszania lub odwetu ze strony swojego pracodawcy. Dziękuję tych wszystkim odważnym kobietom, które zgłosiły się do mojego biura, aby podzielić się swoimi historiami. Na zawsze będę nosiła ich historie w moim sercu i nigdy nie przestanę walczyć o prawo każdej osoby do pracy bez molestowania”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kultowe sprzęty i symbole PRL, za którymi tęsknimy. Jak wiele pamiętacie?
  2. Koniec kwarantanny. Ale nie dla wszystkich
  3. 9-latek pomylił trasę, przypadkiem wziął udział w wyścigu na 10 kilometrów i go wygrał
  4. Urodziła dziecko w korku na Wisłostradzie. Pomogła jej policja
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała nowego członka rodziny. Razem z mężem są bardzo szczęśliwi
  6. Są tylko dwa takie miejsca na świecie. Jedno z nich w Polsce. Niesamowite

Źródło: onet.pl

Następny artykuł