Muzyka z filmu "Janko Muzykant" została odnaleziona (na zdjęciu Witold Conti)
Fot. wikimedia / fototeka
Autor Kamila Krótka - 26 Sierpnia 2020

Odnaleziono muzykę do "Janka Muzykanta". Piosenki, które po raz pierwszy w historii zaśpiewali sami bohaterowie filmu

Odnalazła się muzyka do filmu “Janko Muzykant” z 1930 roku. Był to jeden z pierwszych wyprodukowanych w Polsce pełnometrażowych filmów dźwiękowych. Oryginalne płyty z 1930 roku znaleziono w prywatnej kolekcji we Włoszech.

Muzyka do filmu “Janko Muzykant” jest dziś bardzo cennym znaleziskiem. Produkcję kręcono w Warszawie i okolicach, a udźwiękowiono ją w studio w Berlinie. Teraz zguba w postaci płyt z muzyką odnalazła się w pewnej włoskiej kolekcji.

Od 25 lat zapuszcza włosy. Jak dziś wyglądają najdłuższe kosmyki na świecie?Od 25 lat zapuszcza włosy. Jak dziś wyglądają najdłuższe kosmyki na świecie?Czytaj dalej

Muzyka do “Janka Muzykanta”

Oryginalne płyty z muzyką do filmu Ryszarda Ordyńskiego z 1930 roku znaleziono w prywatnej kolekcji we Włoszech. Po raz pierwszy sami piosenki zaśpiewali tam sami bohaterowie. Nikt jednak nie wie, dlaczego dźwięk do “Janka Muzykanta” został nagrany w Berlinie, bo w Warszawie działało już wtedy studio, w którym udźwiękowiano filmy..

Premiera filmu odbyła się 8 listopada 1930 roku. Muzykę do niego zapisano na płytach gramofonowych, jednak po wojnie ścieżka dźwiękowa zaginęła. Nie zachowała się także partytura. Nie przeszkodziło to jednak w odniesieniu sukcesu, bo film z powodzeniem można było pokazywać jako niemy.

Odnalezienie płyt

Dzięki działaniom poszukiwawczym Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego płyty odnaleziono w zbiorach prywatnego kolekcjonera. Oryginalne zapisy ścieżki dźwiękowej już sprowadzono do Polski. Jak mówią filmoznawcy FINA: "to jedno z najbardziej sensacyjnych odkryć dotyczących przedwojennego polskiego kina ostatnich lat".

Właśnie trwają prace nad cyfrową renowacją obrazu “Janka Muzykanta” i przywróceniem mu utraconej ścieżki dźwiękowej. Repremiera filmu ma odbyć się w kwietniu 2021 roku podczas Święta Niemego Kina, organizowanego przez FINA.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. “Won z Mojego Miasta...”. Żona posła PiS zaatakowała dziewczynę z tęczową torebką?

- Przed nami jeden z najciekawszych projektów restauratorskich, z jakimi przyszło nam się zmierzyć. Posiadamy dwie niekompletne kopie filmu na taśmie filmowej, polską i czechosłowacką, a jedynym kompletnym materiałem jest właśnie sensacyjnie odnaleziona ścieżka dźwiękowa. Jej odczytanie, z tych niezwykle kruchych płyt, to duże wyzwanie dla specjalistów FINA – mówi Anna Sienkiewicz–Rogowska, wicedyrektor FINA.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kraków. Inspektorzy weszli do opuszczonego mieszkania, żeby uratować zwierzęta. Zastali widok jak z koszmaru, porażające
  2. Niezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym kraju
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Lionel Messi wybrał nowy klub. Argentyńczyk chce udowodnić swoją klasę na przekór krytykom

źródło: tvn24.pl

Następny artykuł