Myszojeleń
Fot. donald.pl
Autor Olga Szmańda - 4 Lipca 2020

Myszojeleń odnaleziony! Naukowcy natrafili na niezwykłe zwierzę po długich poszukiwaniach

Trwało to około 30 lat, ale w końcu się udało. Kanczyl zwany także myszojeleniem (ang. Mouse-deer/Chevrotain), czyli najmniejszy ssak kopytny, nie wyginął. Wieloletnie wysiłki badaczy zostały nagrodzone – zwierzę udało się odnaleźć w Wietnamie.

Ten mały ssak przypomina jelenia, tyle że wielkości yorka. Naukowcy sami byli zaskoczeni, gdy napotkali zwierzę spacerujące po wietnamskim lesie. Zapis z kamery nie budził jednak wątpliwości – było tam zwierzątko z charakterystycznym srebrnym pokryciem na grzbiecie. I nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że myszojeleń miał zostać uznany za gatunek, który wyginął. Od 30 lat nie zarejestrowano ani jednego osobnika. Najnowsze odkrycie dało jednak nadzieję na odnowienie tego gatunku.

Koniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułkiKoniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułkiCzytaj dalej

Odnaleziony, ale i zagrożony

Wiadomo, że myszojeleń zamieszkiwał Azję i Afrykę. W 1990 roku jeden z myśliwych ustrzelił kanczyla i przekazał go do badań. To właśnie wtedy widziano go po raz ostatni. Badacze tego gatunku An Nguyen, Barney Long i Andrem Tilker byli więc zaskoczeni, gdy po 30 latach znów na niego natrafili. Od dłuższego czasu robili wszystko, co w ich mocy, by odnaleźć małego kopytnego ssaka i byli już niemal pewni, że wyginął. Idąc za tropem sprzed lat, udali się jednak do miejsca, gdzie widziano go po raz ostatni. Przepytali okolicznych mieszkańców i postanowili umieścić kamery w lesie. Czekali na efekty, aż – ku ich zaskoczeniu – okazało się, że zaginiony gatunek nadal istnieje. – Wyniki były niesamowite. Cieszyłem się, gdy sprawdzaliśmy nagrania i zobaczyłem kanczyla ze srebrnym grzbietem – przyznał An Nguyen.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. NFZ zabiera pieniądze szpitalom, które walczyły z koronawirusem. Czy ma do tego prawo?

Teraz naukowcy zintensyfikują badania w nadziei, że w wietnamskich lasach odkryją więcej przedstawicieli tego niezwykłego gatunku.

ZOBACZ TAKŻE:

    1. Husky uratowały i wychowały kota. Teraz myśli, że jest dużym i dzielnym psem
    2. Plastikowe butelki i puszki mają być zwrotne. Nowy pomysł Ministerstwa Klimatu
    3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
    4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
    5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
    6. Podeszła do niewidomego bezdomnego, napisała jedno zdanie na kartce, którą trzymał. Ludzie zaczęli masowo dawać mu pieniądze

Źródło: rmf.fm

Następny artykuł