Orientarium w Łodzi
Fot. facebook.com/lodzpl
Autor Kamila Krótka - 23 Sierpnia 2020

W Polsce pojawiła się pierwsza łąka na dachu. Pozwoli zwierzętom na życie w ich naturalnych warunkach

W łódzkim Orientarium powstaje właśnie zielony dach o powierzchni kilku piłkarskich boisk. Konstrukcja została stworzona po to, aby zapewnić zwierzętom warunki życia zbliżone do naturalnych. Kompleks wykorzystuje w pełni ekologiczne rozwiązania.

Orientarium to największy tego typu kompleks w Europie. Znajdujący się tam zielony dach ma wytrzymać nawet niekorzystne warunki atmosferyczne, jak gwałtowne opady deszczu czy susze. Obiekt ma być otwarty już w przyszłym roku.

Tańczą ze sobą od 40 lat. Nawet najlepszym szczęka opada z wrażeniaTańczą ze sobą od 40 lat. Nawet najlepszym szczęka opada z wrażeniaCzytaj dalej

Orientarium w Łodzi

Łódzki kompleks zapewni nie tylko lepsze warunki dla fauny i flory, ale i dodatkowe atrakcje dla odwiedzających Orientarium. Goście będą mogli podziwiać tam przede wszystkim azjatyckie gatunki roślin i zwierząt, takie jak słonie indyjskie, rekiny, pantery i morskie ryby. Wszystko zostało stworzone po to, aby umożliwić im jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunki.

Orientarium będzie maksymalnie przyjazne środowisku. Ogromny dach pokrywa rozchodnik, czyli rośliną będącą w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury, jak i długotrwałe okresy suszy. Materiały umieszczone pod rozchodnikiem mają magazynować deszcz, a podczas cieplejszych dni oddawać wodę w postaci pary wodnej.

Woda deszczowa będzie wykorzystywana też do zasilania całej zieleni na terenie kompleksu. Będzie ona magazynowana w specjalnie przygotowanych w tym celu podziemnych zbiornikach.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. TVN24 przypisała fałszywy cytat posłowi PiS. Stacja wyemitowała sprostowanie

Arkadiusz Jaksa, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, podkreśla, że podobnie jak w pozostałych obiektach spółki, instalacja burzowa Orientarium będzie odcięta od kanalizacji. Całość deszczówki będzie zatem wykorzystana wyłącznie na potrzeby kompleksu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kujawsko-Pomorskie: kobieta wyrzuciła szczeniaki do śmietnika. Uwagę sąsiadów zwróciła zrozpaczona psia mama
  2. Naukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawisko
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Piotr Żyła straci prawo do opieki nad dziećmi? Justyna Żyła nie zamierza odpuścić, chodzi o pieniądze

źródło: swiatoze.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł