Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk ogłosił przetarg na dostawę pociągów
Fot. Jan Bielecki / East News
Autor Kamila Krótka - 17 Sierpnia 2020

PKP chce kupić piętrowe pociągi. Ile ludzi się w nich zmieści?

PKP ogłosiło, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na dostawę piętrowych pociągów. Ile osób pomieszczą nowoczesne wagony i jakie dodatkowe udogodnienia przewidziano dla turystów?

PKP zapowiedziało zakup nowych pociągów. Piętrowe wagony nie tylko zmieszczą więcej osób niż standardowe wagony, lecz także będą wyposażone w dodatkowe udogodnienia dla podróżnych.

Kasia Cichopek kręci swoją zgrabną nóżką. Przebojowe nagranie zamieściła na TikTokuKasia Cichopek kręci swoją zgrabną nóżką. Przebojowe nagranie zamieściła na TikTokuCzytaj dalej

PKP inwestuje w piętrowe pociągi

Jak poinformował PAP prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, nie jest wykluczone, że przetarg na dostawę pociągów piętrowych zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Dodał, że zależy mu na jak najszybszej decyzji. Konkretny termin ogłoszenia przetargu będzie podany po zakończeniu dialogu technicznego, ogłoszonego pod koniec lipca tego roku.

- Dialog techniczny jest pewnym wstępem do przetargu. (...) Ma za zadanie m.in. pokazać, na ile zmienia się w różnych obszarach innowacyjnych tabor - powiedział szef kolejowej spółki.

Ogłoszenie PKP o dialogu technicznym zawierało informację, że chodzi o dostawę 7-wagonowych składów piętrowych typu push-pull wraz z lokomotywami wielosystemowymi. Pociągi typu push-pull składają się z lokomotywy i wagonów, a ostatni z nich może stanowić wagon sterowniczy. Jeśli pociąg jest ciągnięty przez lokomotywę, to stamtąd odbywa się sterowanie. Natomiast gdy pociąg jest przez lokomotywę pchany, sterowanie odbywa się z wagonu sterowniczego.

Udogodnienia dla pasażerów

PKP Intercity poinformowało również o tym, że pociąg miałby składać się z jednego wagonu końcowego z kabiną sterowniczą, z miejscami siedzącymi w 2 klasie, z przedziałem konduktorskim, maszyną vendingową (służąca do samoobsługowej sprzedaży przekąsek czy napojów), strefą dla opiekunów z dziećmi oraz miejscami dla osób podróżujących z rowerami.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Pracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolniony

Kolejne pięć wagonów środkowych będą wyposażone w miejsca siedzące 2 klasy, natomiast jeden wagon w miejsca siedzące klasy 1. Prędkość maksymalna takiego składu wyniesie 200 km/h, a ogólna miejsc siedzących w pociągu - około 800.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4-letnia dziewczynka kontra 6 głodnych pitbulli. Rodzice nie mieli nad nimi kontroli
  2. Gigantyczna królowa szerszeni sama buduje gniazdo. Niesamowite nagranie
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Wielka tragedia w rodzinie uwielbianego gwiazdora. Jego najbliższa osoba zmarła na koronawirusa, walczyła o życie przez długi czas

źródło: rmf24.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł