PRL-owskie pocztówki warte dużo więcej niż myślisz
fot. commons.wikimedia.org (CC BY-SA 4.0) ; 0 Weronika 0
Autor Olga Szmańda - 7 Grudnia 2020

Czas odkopać stare pocztówki z czasów PRL-u. Teraz można na nich nieźle zarobić

PRL-owskie pocztówki są dziś dużo więcej warte niż w momencie ich produkcji. Okazuje się, że niepotrzebna pamięta może podreperować budżet domowy jej posiadacza. Niektóre z kartek pocztowych mogą być warte spore pieniądze. Warto więc zanim zacznie się robić porządki, dokładnie przyjrzeć temu co widnieje na PRL-owskich pocztówkach. Wśród nich zwłaszcza jedna ma wyjątkowo wysoką wartość.

PRL-owskie pocztówki bardzo często lądują w śmietniku. Niejednokrotnie posiadacze nietypowych kartek nie zdają sobie sprawy z ich wartości. Okazuje się, że warto pochylić się nad nietypową pamiątką, która może być sporo warta. Niektóre z kartek pocztowych można sprzedać kolekcjonerowi za niezłe pieniądze. Tym samym zanim je wyrzucisz, lepiej dokładnie sprawdź co się na nich znajduje.

Jest nadzieja na radosne święta mimo restrykcji. Polacy czekali wystarczająco długo, w końcu może się pojawićJest nadzieja na radosne święta mimo restrykcji. Polacy czekali wystarczająco długo, w końcu może się pojawićCzytaj dalej

Obecnie niewiele osób kupuje kartki pocztowe i wysyła je do swoich bliskich. Trend obowiązujący w PRL-u nie jest już tak bardzo popularny. Ówcześnie był to jednak jeden z najbardziej pożądanych środków komunikacji.

Zobacz także: "Niespodzianka" na stronie Andrzej Dudy. Chodzi o Marylę Rodowicz

PRL-owskie pocztówki znów na czasie

W czasach PRL-u wysyłano kartki na święta, jako pamiątkę z wakacji czy zwyczajnie uhonorowanie osoby, która obchodziła swoje święto. W ten sposób obecnie PRL-owskie pocztówki stały się jednymi z najbardziej pożądanych na rynku. Związane jest to z faktem, że nie produkuje się obecnie już tak nietypowych i indywidualnych kartek.

Pocztówki z PRL-u stały się niedawno jednym z najbardziej pożądanych pamiątek kolekcjonerskich. Niektóre egzemplarze można sprzedać za sporą sumę pieniędzy. Tak samo jak i wiele innych przedmiotów pochodzących z okresu PRL-u. Związane jest to z chęcią powrotu do ówczesnych czasów przez obecnie żyjących miłośników PRL-u.

Ich rodziny wyglądają jak lustrzane odbicia. Niezwykła historia związków bliźniaczek z bliźniakamiIch rodziny wyglądają jak lustrzane odbicia. Niezwykła historia związków bliźniaczek z bliźniakamiCzytaj dalej

Zobacz także: Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister Zdrowia podał możliwy termin

Wśród najbardziej poszukiwanych rarytasów znajdują się m.in. pocztówki słynnej Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej z twarzami dzieci z całego świata. Obecnie średnia wartość jednej takiej kartki graniczy między 5 a 20 złotych. Co ewidentnie jest niemałą kwotą, jak za zwykłą kartkę pocztową.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Niektóre egzemplarze, pochodzące z tzw. edycji specjalnej, można sprzedać nawet za 100 złotych. Tym samym kolekcjonerskie kartki mogą dostarczyć posiadaczowi dodatkowego zastrzyku gotówki.

Sprzedaż pocztówek z PRL-u

Wszyscy ci, którzy chcą sprzedać swoje PRL-owskie pocztówki powinni zwrócić szczególną uwagę na ich stan. Kartka pocztowa nabywana jest najczęściej przez kolekcjonera ze względu na swoją wartość artystyczną.

Wśród bardzo popularnych kartek z czasów PRL znajdowały się te, na których widniała m.in. podobizna znanego artysty, jego dzieło malarskie czy nietypowy widok. Istotnym elementem dla kupca jest więc stan i jakość kupowanej pocztówki. Tym samym im lepszy stan techniczny danej kartki, tym większą sumę pieniędzy można za nią uzyskać.

Mało kto zna fascynującą historię miłosną Katarzyny Łaniewskiej. Podobnego początku małżeństwa nie mogła sobie wyobrazićMało kto zna fascynującą historię miłosną Katarzyny Łaniewskiej. Podobnego początku małżeństwa nie mogła sobie wyobrazićCzytaj dalej

Innym ważnym elementem przy sprzedaży pocztówek jest również jej rzadkość. W tym przypadku stan techniczny nie ma zbyt dużego znaczenia. Gdy w naszym zbiorze znajdzie się kartka o charakterze sentymentalno-historycznym, kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nią spore pieniądze, mimo jej zniszczenia. Dotyczy to głównie pocztówek zawierających historyczne treści m.in. korespondencję żołnierzy lub tych topograficznych, przedstawiających miejscowości, dokumentujących zwyczaje, architekturę oraz historię regionu, z którego pochodzą.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: pikio.pl

Następny artykuł