PRL-owskie zapałki kosztowały kiedyś jedynie 8 groszy. Dziś za nietypowy gadżet można zgarnąć dużo więcej
fot. commons.wikimedia.org (CC BY-SA 3.0) ; Ananas96
Autor Olga Szmańda - 4 Grudnia 2020

Przed wojną kosztowały 8 groszy, dziś można dostać za nie fortunę. Lepiej odkurz rodzinne pamiątki

PRL-owskie zapałki stały się hitowym produktem dla współczesnych kolekcjonerów. Okazuje się, że niedoceniany polski atrybut, dziś ma o wiele większą wartość niż pierwotnie. PRL-owskie zapałki można było kupić kiedyś za jedyne 8 gorszy. Teraz cena kultowego produktu jest znacznie wyższa.

PRL jest jednym z najchętniej wspomnianych okresów historycznych w Polsce. Niejednokrotnie współcześni rodzice i dziadkowie z rozrzewnieniem wracają do czasów lat 60. 70. i 80. PRL czyli Polska Rzeczpospolita Ludowa funkcjonowała w kraju jako oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952 - 1989. Ówczesne czasy w polskiej historii znane są jako okres, w którym kraj nie posiadał swojej suwerenności. Polska była wtedy miejscem, w którym główną dominację sprawowało ZSRR.

Czas na hitowe produkty za bezcen. W Lidlu dwie kultowe serie tuż przed świętamiCzas na hitowe produkty za bezcen. W Lidlu dwie kultowe serie tuż przed świętamiCzytaj dalej

Mimo że czasy PRL-u nie były okresem historycznym, który opływał w dostatek i dobrostan, wielu Polaków nadal chętnie wraca do nietypowych historii z przeszłości. We wcześniejszych artykułach pisaliśmy o chlubnych czasach PRL-u, które do dziś wspominane są przez wielu Polaków.

Zobacz także: "Pytanie na śniadanie" i nieoczekiwany zwrot akcji. Widzowie nie zapominają

Wśród licznych historii związanych z Polską Rzeczpospolitą Ludową, najchętniej wspominane są te, które nawiązują do kultowych miejsc czy przedmiotów ówczesnych czasów. Wśród licznych wspomnień znajdują się choćby topowe przedmioty PRL-u takie jak: kultowy fotel Józefa Chierowskiego, pismo Bajtek dla fanów komputerów i nowych technologii czy uwielbiane Lody Calypso (nadal dostępne w sprzedaży).

PRL-owski produkt

PRL-owskie zapałki kiedyś znajdowały się w każdym domu. Wiele osób wykorzystywało ten dodatek, jako produkt kupowany do wydawanej reszty. Związane to było z nietypowo niską ceną jedynych 8 groszy. Inni z kolei polowali na zdobycie nowych pudełek z zapałkami i skrzętnie kolekcjonowali kolejne egzemplarze. Zbierano je, by później pochwalić się zbiorem opakowań z nietypowymi motywami graficznymi. Do dziś wiele z tych zapałek można podziwiać na licznych wystawach, a najrzadsze egzemplarze należą do tych najcenniejszych.

Zobacz także: Radio Maryja na celowniku sanepidu. Żądają odpowiedzi

Wiele egzemplarzy zapałek należy obecnie do bardzo rzadkich i cennych atrybutów PRL-u. Niejednokrotnie, poprzez swoje dzieła graficzne, współcześnie są warte dużo więcej niż w momencie ich produkcji. W akcję wystawiania nietypowych opakowań PRL-owskich zapałek zaangażowana jest choćby Muzealna Izba Tradycji Ziemi Grodziskiej. To właśnie tam przedstawiono zbiory Jacka Patalasa. Mężczyzna, który jest polskim kolekcjonerem, przez lata zebrał dziesiątki pięknych pudełek po zapałkach z całego świata. W jego zbiorach znajdują się min. zapałki afrykańskie czy polskie serie tematyczne z PRL-u.

Nowy sezon “Sanatorium miłości”. Właśnie ujawniono datę premiery i szczegóły uwielbianego programuNowy sezon “Sanatorium miłości”. Właśnie ujawniono datę premiery i szczegóły uwielbianego programuCzytaj dalej

Kiedyś kosztowały jedynie 8 groszy. Dziś są warte dużo więcej

W czasach PRL-u pudełko kosztowało jedynie 8 groszy za 48 sztuk zapałek z graficzną etykietą. Ówcześnie produkt wytwarzany był w ramach Polskiego Monopolu Zapałczanego. Był tym samym źródłem dochodu budżetu państwa. Nic więc dziwnego, że bardzo dbano o wykonanie każdego opakowania zapałek z odpowiednią starannością i ilością siarki. PRL-owskie zapałki były wtedy w każdym domu.

Teksty wybrane dla Ciebie:

PRL-owskie zapałki wytwarzano w pięciu polskich fabrykach. Głównym źródłem pozyskiwania graficznych pudełek były fabryki w Gdańsku, Sianowie, Bystrzycy Kłodzkiej, Częstochowie i Czechowicach. W ten sposób pudełko zapałek, zaraz po kolorowych znaczkach, stało się jednym z najbardziej pożądanych ówcześnie produktów.

Po wojnie pudełko zapałek stało się również produktem, który wydawany był każdemu klientowi w ramach reszty do zakupów. Sytuacja ta miała miejsce wtedy, gdy konsumentowi brakowało drobnych. W ten sposób “końcówka” wydanych pieniędzy zamieniała się magicznie w pudełko zapałek. Co ciekawe PRL-owski produkt miał też inne bardzo ważne zadanie. Graficzne opakowania pełniły również rolę reklamową. Były także płaszczyzną do przekazywania informacji edukacyjnych czy nawet akcji propagandowych.

Poruszające wyznanie Pauliny Tworzyańskiej z “Awantury o Basię”. Co u niej słychać?Poruszające wyznanie Pauliny Tworzyańskiej z “Awantury o Basię”. Co u niej słychać?Czytaj dalej

Dziś niepozorne pudełka po zapałkach z kolorowymi i wymyślnymi grafikami mogą być warte dużo więcej niż wcześniej. Dzięki umieszczaniu na papierowych pudełkach ważnych informacji, akcji propagandowych czy informacji edukacyjnych, kolekcjonerzy intensywnie poszukują najbardziej wyszukanego pudełka zapałek. Wzrost ceny małego atrybutu każdego Polaka związany jest również z zamknięciem fabryk. Niestety, spośród pięciu polskich producentów zapałek, obecnie pozostał do niedawna jedynie jeden. Mimo to 26 listopada 2020 roku ostatnia działająca fabryka w Czechowicach również została zamknięta. W ten sposób, te i inne podwyższające wartość zapałek historie sprawiły, że małe papierowe pudełko może dziś osiągać wysoką wartość kolekcjonerską.

ZOBACZ TO WYJĄTKOWE ZDJĘCIE:PRL-owskie zapałki

W Biedronce wkrótce nie kupisz już popularnego produktu. Sklep mówi W Biedronce wkrótce nie kupisz już popularnego produktu. Sklep mówi "tak" właściwemu traktowaniu zwierzątCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: czterykaty.pl

Następny artykuł