Ptaki niszczące domowe ogrody
fot. pixabay.com - meineresterampe
Autor Olga Szmańda - 29 Września 2020

Masz problem z kretami i bezpańskimi kotami w ogrodzie? Eksperci zdradzili, jak je skutecznie odstraszyć

Ptaki, krety czy koty niejednokrotnie niszczą ogród i zaprzepaszczają każdą zagospodarowaną przestrzeń. Ogrodnicy i miłośnicy natury ubolewają nad zniszczeniami, które powodują w ich przybytku zwierzęta. Na pomoc zmartwionym roślino-maniakom przychodzą skuteczne sposoby na odstraszanie szkodników. Co ważne, żadne z nich nie zaszkodzą zwierzakom.

Ptaki tak samo jak inne zwierzęta są piękną ozdobą domowego ogródka i roślin otaczających miejsce zamieszkania człowieka. Połączenie fauny i flory przykuwa wzrok mieszkańca i uatrakcyjnia jego dom. Mimo to niejednokrotnie zwierzęta znacząco niszczą zbudowany przez człowieka ogród. Poza tymi znajdującymi się przy domach, ptaki i inne osobniki znacząco wpływają na uprawę roślin gospodarczych. Przekopują ziemię, niszczą często sprzęty ogrodnicze czy zostawiają swoje odchody.

Urodziła dziecko w wieku 66 lat. Jak matka z córką wyglądają po 15 latach?Urodziła dziecko w wieku 66 lat. Jak matka z córką wyglądają po 15 latach?Czytaj dalej

Ciekawym faktem jest to, że najwięcej szkód wyrządzają w ogrodach koty i psy. Kolejną grupą zwierząt są rzeczone ptaki i krety, najbardziej niebezpiecznym dla roślin i upraw jest szpat. Z kolei mieszkanie w pobliżu lasu generuje zagrożenie ze strony dzikich zwierząt choćby kun czy lisów. To właśnie sprowadza każdego ogrodnika do zadbania o zabezpieczenie swojego ogrodu. Zagrożenie ze strony zwierząt nie minie, jednak można ograniczyć zniszczenia przez nie spowodowane. Wszystko w humanitarny i nieszkodliwy sposób. Tak by każda ze stron była zadowolona.

Ptaki, krety i koty - jak odstraszyć zwierzęta z ogrodu?

Ponieważ praca nad zabezpieczeniem ogrodu przed ptakami jest najbardziej pracochłonna należy zacząć właśnie od tych szkodników. Niestety ale lotne zwierzęta w żaden sposób nie biorą pod uwagę zamykania ogrodów i odseparowywania ich od przestrzeni “wspólnej”. Szpaki według wielu miłośników roślinności są jednym z najgorszych okazów. Zwierzęta bardzo często zjadają korony drzew owocowych. Natomiast gołębie robią najwięcej bałaganu i nieczystości w domowym ogrodzie. Tym sposobem ludzie muszą więc znaleźć sposób na walkę ze szkodliwymi ptakami. Należy jednak pamiętać, by zawsze zaczynać od najmniej inwazyjnych odstraszaczy. Dopiero, gdy te nie pomogą można przejść o krok dalej i znaleźć bardziej agresywne rozwiązania.

Dzisiaj grzeje:
1. Pani Magda miała wyjść na zwykły spacer z córką. Nie wiedziała, że zaraz będzie musiała zmierzyć się z ogromnym ryzykiem
2. Turyści robili lwom zdjęcia, szybko pożałowali. Wideo ku przestrodze, mogło się skończyć dużo gorzej
3. 1500 zł dodatku miesięcznie. Wiceminister właśnie potwierdził wejście nowej dopłaty

Krasnale ogrodowe, figurki wron czy kotów okazują się wspaniałym sposobem na odstraszenie niechcianego ptactwa. Na małych terenach ogrodniczych warto też wypróbować odstraszacz ultradźwiękowy lub dźwiękowy. Pierwszy z nich nadaje dźwięki, których nie jest w stanie wyłapać ludzkie ucho. Natomiast sprzęt dźwiękowy wydaje głosy drapieżników, które mogą odstraszyć inne ptaki. Naturalni wrogowie szpaka tacy jak sokół, jastrząb i orzeł z pewnością spowoduje, że ptak cofnie się i zawróci z drogi do takiego ogrodu. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu w walce ze szkodliwym ptactwem. Okazuje się, że wielu producentów ma w swoim asortymencie specjalne siatki dla zwierząt, które zabezpieczają owocowe drzewa. Dzięki takiemu rozwiązaniu szpaki i inne ptactwo nie dotrze do wartościowej roślinności. Warto w tym przypadku umieścić taką siatkę także na innych krzewach. Sprzęt musi jednak mieć jak najmniejsze oczka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies zauważył, jak kilkuletnia dziewczynka zbliża się do wody. Jego reakcja jest bezcenna, wszystko się nagrało
  2. Pies zobaczył swoją panią po dwóch latach rozłąki. Nagranie porusza do łez
  3. Panna młoda po weselu zdumiała wszystkich gości. Dzień ślubu nie zakończył się zgodnie z planem
  4. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich
  5. Nikt nie spodziewał się, że na świat przyjdą bliźniaczki syjamskie. Niesamowite, jak wyglądają teraz

Źródło: kobieta.onet.pl

Następny artykuł