Skarb podczas grzybobrania
Fot. HectorOrtiz / needpix
Autor Kamila Krótka - 18 Listopada 2020

Grzybobranie pana Romana zakończyło się wielką atrakcją. Aż musiał przetrzeć oczy ze zdumienia

Wyprawa na grzyby okazała się zupełnie wyjątkowa. Pewien mężczyzna z pewnością nie spodziewał się tego, że w pobliskim lesie znajdzie taki skarb. Natknął się on na obiekt, który zdumiał nie tylko jego samego, ale i archeologów.

Sezon na grzyby wciąż trwa i ten skarb udowadnia, że warto czasem się na nie wybrać. Do zdarzenia w Czechach doszło wiosną, gdzie pan Roman Novák znalazł przedmioty liczące około 3300 lat.

Koń zorientował się, że kot wskoczył mu na grzbiet. Jego reakcja jest fenomenalna, nie będziesz mógł powstrzymać śmiechuKoń zorientował się, że kot wskoczył mu na grzbiet. Jego reakcja jest fenomenalna, nie będziesz mógł powstrzymać śmiechuCzytaj dalej

Skarb na grzybobraniu

Jak podaje Radio Prague International, Roman Novák udał się na grzyby w pobliżu swojego domu. Nasz bohater zamieszkuje region Jesenicko, znajdujący się tuż przy granicy z Polską. Mężczyzna przez przypadek natknął się na starożytny miecz i topór. Z pewnością nie spodziewał się, że zamiast grzybów, przyniesie do domu obiekty - jak ocenili archeolodzy - sprzed 3300 lat.

- Zauważyłam kawałek metalu i kopnąłem go - powiedział Novák w rozmowie z Radio Prague International. - Później zorientowałem się, że jest to ostrze miecza. Zacząłem kopać trochę głębiej i natknąłem się na topór.

Grzybiarz od razu poinformował o odkryciu archeologów. Ci doszli do wniosku, żestarożytną broń wykonano z brązu.

Archeolog iří Juchelka z Muzeum Śląskiego podczas wywiadu z Live Science poinformował, że w miejscu, gdzie odnaleziono przedmioty, planowane są prace archeologiczne. Naukowcy nigdy wcześniej nie podejrzewali, że w tym rejonie mogą znaleźć tak wartościowe znaleziska. Wszystko ze względu na brak starożytnych osad i współczesnych miast w pobliżu.

Nie chce się wierzyć, kogo goszczą u siebie Maciej Stuhr z żoną. Para dla wielu stała się wzorem do naśladowaniaNie chce się wierzyć, kogo goszczą u siebie Maciej Stuhr z żoną. Para dla wielu stała się wzorem do naśladowaniaCzytaj dalej

Badania skarbów

Juchelka oraz jego współpracownicy skończyli badania nad znaleziskami, w tym wykonanie testów składu chemicznego. Do jakich wniosków doszli?

Jak się okazało, bogato zdobiony miecz wykonano w epoce brązu w północnej Europie. Potwierdził to fakt, że podobne miecze znajdowano na terenach obecnej Szwecji.

Technika wykonania miecza wskazuje, że prawdopodobnie nie służył on do walki. Wytopiono go z formy, a nie wybito, przez co nie byłby wystarczająco wytrzymały. Jak podejrzewają archeolodzy, używano go podczas ceremonii.

Topór natomiast jest prawdopodobnie wytworem lokalnych rzemieślników, a potwierdza to właśnie analiza składu chemicznego. Nie wiadomo jednak, jak to się stało, że skarby znalazły się w czeskim lesie.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. W niecałe trzy lata do ich dwójki dołączyło dziewięcioro dzieci. Trudno o większy zbieg okoliczności
  2. Uwaga, internauta ostrzega. Dziki lis atakuje ludzi przy Biedronce
  3. Biedronka i inne sklepy wprowadzają nowe udogodnienia dla klientów. Polacy mogą liczyć na większy komfort zakupów

- Znaleziska mogą być związane z kultem religijnym lub być częścią jakiegoś większego skarby, ale nic nie jest pewne - mówią na koniec badacze.

skarbskarb

Elżbieta II i książę Filip dostali niecodzienny prezent. Z okazji 73. rocznicy ślubu prawnuki sprawiły im zdumiewającą niespodziankęElżbieta II i książę Filip dostali niecodzienny prezent. Z okazji 73. rocznicy ślubu prawnuki sprawiły im zdumiewającą niespodziankęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wpuścili kotkę do środka. Po kilku sekundach zorientowali się, jaki błąd popełnili
  2. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  3. Najnowsze odkrycie pokazuje, że już w prehistorii istniała równość płci. Naukowcy mają konkretne dowody
  4. Urodziła się bez nóg, a dziś dokonuje niemożliwego. Przedstawiamy kobietę, której historia jest gotowym scenariuszem filmowym
  5. Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienie
  6. Jeff Bezos z własnej kieszeni inwestuje ogromne pieniądze w ochronę klimatu. Największy datek w historii świata
  7. Sytuacja stała się wręcz krytyczna. Anna Dymna przekazała wiadomość, na pomoc ruszył Ryszard Rynkowski

źródło: wp.pl

Następny artykuł