Łucja odnalazła prawdziwy skarb
Fot. Żarowska Izba Historyczna / Facebook
Autor Kamila Krótka - 25 Listopada 2020

5-letnia Łucja została bohaterką. Szła polną drogą, gdy nagle jej uwagę przykuło coś zupełnie niespotykanego

W Gminie Żarów doszło do niebywałego zdarzenia. Gdy 5-letnia Łucja przechadzała się z tatą polną drogą, dostrzegła prawdziwy skarb. W pewnym momencie dziewczynka po prostu zobaczyła coś, co przykuło jej uwagę. Dzięki dziecięcej ciekawości dziś może czuć się prawdziwą bohaterką.

Wyjątkowy skarb znajdował się na drodze w okolicy Pyszczyna - wsi położonej w województwie dolnośląskim, w gminie Żarów. Co takiego dokładnie udało się odnaleźć dziewczynce?

Od 1 grudnia zmiany w świadczeniach dla emerytów i rencistów. Na seniorów czeka miła niespodziankaOd 1 grudnia zmiany w świadczeniach dla emerytów i rencistów. Na seniorów czeka miła niespodziankaCzytaj dalej

Sensacyjny skarb

5-letnia Łucja Szponarska z Pyszczyna wybrała się na spacer z ojcem, panem Karolem. Podczas przechadzki polną drogą nagle dostrzegła na ziemi siekierkę - jak się potem okazało - pochodzącą z epoki brązu.

Artefakt liczy ponad 3 tysiące lat. To siekierka tulejowa z charakterystyczną zieloną, wiekową patyną, czyli nalotem charakterystycznym dla przedmiotów z miedzi i jej stopów. Powstaje najczęściej na skutek czynników atmosferycznych.

Skarb właśnie został przekazany do Żarowskiej Izby Historycznej, która działa w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Domyślacie się, kto jest na zdjęciu? Gwiazda właśnie pochwaliła się pamiątką sprzed latDomyślacie się, kto jest na zdjęciu? Gwiazda właśnie pochwaliła się pamiątką sprzed latCzytaj dalej

“Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, znalezisko zostało zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków” - poinformowała Delegatura Wałbrzych.

Jak wskazała w mediach społecznościowych Żarowska Izba Historyczna, wstępne oględziny skarbu wskazują na to, że reprezentuje on kulturę łużycką.

Inne skarby Pyszczyna

Okazuje się, że sam Pyszczyn to interesująca wieś. W 1136 został wymieniony w tzw. Bulli gnieźnieńskiej pośród innych miejscowości jako jeden z najcenniejszych zabytków polskiej historiografii.

To też miejsce narodzin Ludwika Gawrycha - majora Wojska Polskiego, członka Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. Był on dowódcą batalionu “Gustaw” w powstaniu warszawskim.

Bank ING w wyjątkowy sposób chce umilić zimę swoim klientom. Wiadomość ucieszy tysiące PolakówBank ING w wyjątkowy sposób chce umilić zimę swoim klientom. Wiadomość ucieszy tysiące PolakówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Poroniła 16 razy, lekarze nie wiedzieli, jak jej pomóc. Gdy traciła nadzieję, zdarzyło się niemożliwe
  2. Norki z fermy na Pomorzu zakażone koronawirusem? Rząd przerywa milczenie, znamy oficjalne wyniki badań
  3. Małgorzata Ostrowska-Królikowska przeszła metamorfozę. Zdumiewa odważnym kolorem włosów

Zobaczcie wyjątkowy skarb, który znalazła ta mała bohaterka:skarb

skarb

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wrocław. Policjanci zamarli, gdy spojrzeli we wsteczne lusterko. W radiowozie czaił się czworonożny pasażer "na gapę"
  2. Polski ekspert podaje, kiedy Polacy mogą liczyć na wygaszenie epidemii. Padł konkretny termin
  3. Pamiętacie Marusię z filmu “U Pana Boga za piecem”? Wiemy, jak dziś wygląda Irina Łaczina
  4. Do polskich lasów zawitało wyjątkowe zwierzę. Nagranie robi furorę w sieci
  5. Medyków zatrzymała awaria karetki. Wtedy do akcji ratunkowej wkroczył postronny mężczyzna
  6. 5-letnie dziecko dokonało niewiarygodnego odkrycia. Archeolodzy nie mogą uwierzyć
  7. Rząd właśnie przyjął rozporządzenie dot. Wigilii. Oficjalnie wiadomo, ile osób może zasiąść przy stole

źródło: swidnica24.pl

Następny artykuł