Słowiańskość mają we krwi. Młodzi Polacy coraz chętniej wracają do korzeni
Słowianie – ich historia, kultura czy wierzenia wracają do współczesnej popkultury. O naszych przodkach chcemy wiedzieć coraz więcej, a źródeł na ten temat wciąż przybywa. Ta wiadomość to zdecydowanie powód do radości!
Słowianie i ich historia to ostatnio popularny obiekt zainteresowania młodszych pokoleń Polaków. Słowiańskie wzorce to już nie tylko postaci z powieści Rafała Dębskiego „Kiedy Bój zasypia”, Sławomira Mrugowskiego „Kiedy bóg Zasypia” czy „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk. To też nie tylko saga o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Dziś pojawiają się coraz to nowsze książki, blogi i podcasty inspirowane słowiańskością. I zyskują kolejne rzesze czytelników i słuchaczy.
Dawni Słowianie zyskują na popularności
Jednym z przykładów na to, że zainteresowanie kulturą Słowian powraca jest blog SlavicBook.pl prowadzony przez Wiktorię Korzeniewską. Pojawiają się tam recenzje książek nawiązujących do słowiańskich wierzeń. Popularność zyskuje także konto na Instagramie autorki, który zrzesza wielbicieli kultury naszych przodków.
Myślę, że wpływ na to ma bardzo wiele rzeczy: potrzeba powrotu do korzeni, pragnienie bliskości natury, poszukiwanie nowych-starych ścieżek. Nasza rodzima mitologia jest po prostu wciągająca. Najpierw odkrywamy, że nie tylko Grecy, Rzymianie czy Norwegowie mają swoje mity, ale my także – zauważa Wiktoria.
Słowiańskość na Spotify
Kolejną młodą osobą, która zaraża swoich odbiorców fascynacją wierzeniami i kulturą dawnych Słowian, jest Natalia Kościńska. To autorka podcastu „SłowiańsKości”, w całości poświęconego słowiańskiemu folklorowi.
Słowiańskości powstały z irytacji kolejnymi bzdurami na temat Słowian, które gdzieś przeczytałam. Chciałam stworzyć coś prostego w odbiorze, co z jednej strony będzie przybliżało temat, z drugiej – stanie się punktem wyjścia do samodzielnego poszerzania wiedzy – mówi Natalia.
Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta
Okazuje się, że osób chcących poznać słowiańską mitologię, jest naprawdę wiele. Nic dziwnego, bo każda występująca w niej postać to osobna, porywająca historia do zgłębienia. I co najlepsze – młodzi Polacy naprawdę wiedzą jak ciekawie przekazać tę wiedzę i zafascynować nią kolejnych odbiorców. Oby tak dalej!
ZOBACZ TAKŻE:
- Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
- Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
- Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
- Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
- Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
- Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata
źródło: zwierciadlo.pl
Następny artykuł